Зупинення реєстрації податкових накладних: бюрократична трясовина для платників ПДВ

ВЫПУСК №9 (СЕНТЯБРЬ, 2017)

Із 01.07.2017 р. на повну запрацював механізм зупинення реєстрації ризикових податкових накладних/розрахунків коригування (далі — ПН/РК) у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН). Його місія — не пропускати в ЄРПН ризикові ПН/РК, за якими можуть формувати фіктивний податковий кредит. Однак через недосконалість затверджених Мінфіном критеріїв ризику під блокування, на жаль, масово потрапляють податкові накладні/розрахунки коригування добропорядних платників ПДВ. Особливо потерпають від цього нововведення ПДВшники виробничої сфери та сфери послуг.

 

Сьогодні ми проаналізуємо критерії ризику, за якими зупиняють реєстрацію ПН/РК, а також з’ясуємо, хто з ПДВшників отримав імунітет під блокування. Які наслідки в продавця та покупця в разі зупинення реєстрації ПН/РК та яких заходів необхідно вжити для розблокування цих документів

 

Ольга Клебан

Зупинення реєстрації податкових накладних: бюрократична трясовина для платників ПДВПН/РК на шляху до омріяного ЄРПН проходить не один блокпост. Зокрема ДФСУ перевіряє:

• відповідність ПН/РК затвердженому формату (стандарту);

• наявність помилок в обов’язкових реквізитах;

• наявність реєстраційної суми, визначеної за п. 2001.3 або п 2001.9 Податкового кодексу України (далі — ПКУ);

• дійсність електронних цифрових підписів;

• ПДВшний статус платника, який відправив документ на реєстрацію тощо.

 

Іще одним рівнем контролю для ПН/РК став постійний автоматизований моніторинг відповідності критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК у ЄРПН (далі — моніторинг).

 

Алгоритм роботи механізму блокування прописано в п. 201.16 ПКУ. А ось критерії, за якими відбувається блокування ПН/РК, затвердив Мінфін наказом від 13.06.2017 р. № 567 (далі — Критерії ризику ПН). Цей документ передбачає автоматизовану перевірку ПН/РК, відправлених на реєстрацію в ЄРПН, у два етапи:

• на першому визначають, чи потрапляє ПН/РК або платник ПДВ, що її склав, до числа звільнених від моніторингу. Ознаки ПН/РК і ПДВшників, яким блокування не загрожує, закріплено в п. 5 Критеріїв ризику ПН. Для того щоб отримати імунітет від блокування, достатньо відповідати хоча б одній із цих ознак. Якщо ж не спрацювала жодна з ознак, запускається наступний етап контролю;

• на другому перевіряють відповідність ПН/РК критеріям ризику. Таких критеріїв є два. Їх занотовано в п. 6 Критеріїв ризику ПН. Якщо ПН/РК відповідатиме хоча б одному з них — реєстрацію зупиняють.

 

Реєстрацію яких ПН/РК не зупиняють

Насамперед це ПН, які не підлягають наданню отримувачу (покупцю) та/або складені за операціями, звільненими від обкладення ПДВ (пп. 1 п. 5 Критеріїв ризику ПН). До таких документів, зокрема, належать ПН, складені на неплатників ПДВ; на пільгові постачання; на технічні податкові зобов’язання, покликані компенсувати раніше показаний податковий кредит тощо.

 

Друга категорія документів, які не потрапляють під моніторинг, — це ПН/РК, у межах щомісячного 500-тисячного ліміту. При цьому керівник — посадова особа платника ПДВ, який подав на реєстрацію ПН/РК, не повинен обіймати аналогічну посаду більш ніж у трьох діючих ПДВшників (пп. 2 п. 5 Критеріїв ризику ПН).

 

Для розрахунку 500-тисячного ліміту беруть обсяги постачання (у т.ч. ПДВ) із зареєстрованих із початку поточного місяця в ЄРПН ПН/РК з урахуванням поданого на реєстрацію документа. При цьому період складання ПН/РК значення не має.

 

Зауважте: до 500-тисячного ліміту включають обсяги постачання з ПДВ за ставками 20%, 7% та 0%, а також пільгові постачання. Тож якщо у ПДВшника є ПН/РК із нульовим ПДВ, складені на пільгові постачання або на неплатників ПДВ, то краще їх притримати, а безпроблемний ліміт використати на реєстрацію ПН із сумами ПДВ, оформлених на платників ПДВ.

 

Отже, щомісяця без моніторингу до ЄРПН повинні потрапляти всі ПН/РК у межах 500-тисячного обсягу постачання платника.

Утім є такі категорії платників ПДВ, ПН/РК яких звільнили від перевірки на відповідність критеріям ризику.

 

Кому блокування не загрожує читайте у повні версії журналу →