Як стягнути борг за кордоном за рішенням українського суду?

Питання виконання рішення українського суду за кордоном постає у випадку, коли боржник, про стягнення з якого прийнято рішення, незалежно від резидентства, має місце проживання чи майно за межами України. Таким боржником може бути резидент іншої країни, який не має в Україні майна, або резидент України, який володіє майном на території іншої держави

ВИПУСК №10 (ЖОВТЕНЬ, 2018)

 

Як стягнути борг за кордоном за рішенням українського суду?Для забезпечення примусового стягнення в багатьох юрисдикціях є процедура визнання і примусового виконання іноземних судових рішень.

Ця процедура передбачає такі кроки:

Крок 1. Позивач звертається до суду в країні, де планується примусове виконання.

Крок 2. Суд за відсутності підстав для відмови у визнанні такого рішення постановляє ухвалу про приведення його до примусового виконання і видає виконавчий документ.

Крок 3. На підставі виконавчого листа в цій країні відкривається виконавче провадження і здійснюється примусове стягнення за звичайними нормами місцевого законодавства.

 

При ініціюванні виконання рішення українського суду за кордоном варто звернути увагу на 7 правил, зокрема:

1. У кращому випадку між Україною і країною, в якій запитуватиметься примусове виконання рішення, повинен діяти міжнародний договір, умовами якого встановлено визнання і виконання судових рішень однієї з договірних сторін на території іншої.

У гіршому випадку, за відсутності вказаного міжнародного договору, місцеве законодавство запитуваної країни повинно встановлювати визнання і приведення до виконання іноземних судових рішень за принципом взаємності з презумпцією її існування.

 

У разі відсутності в законодавстві країни перебування боржника правила про визнання іноземних судових рішень перспектива задоволення клопотання позивача є примарною.

 

2. Звернення з клопотанням до суду за кордоном має здійснюватися за процедурою й переліком документів, встановлених міжнародним договором.

Документи за переліком мають бути належно посвідченими в Україні, легалізованими чи апостильованими (за необхідності), і супроводжуватися нотаріальним перекладом на відповідну мову.

 

3. Клопотання про примусове виконання рішення українського суду приймається локальним судом за місцем проживання (знаходження) боржника чи його майна. Якщо таке місце і наявність майна не буде завчасно з'ясоване стягувачем, й зазначене з підтвердженнями в клопотанні, то його прийняття до розгляду може не відбутися або відбудеться зі значним зволіканням на пересилання документів до належного суду.

 

4. Під час підготовки й відправлення клопотання й документів до іноземного суду знадобиться дотримання вимог процесуального кодексу запитуваної країни.

Процесуальне законодавство різних країн містить додаткові вимоги до змісту й комплекту необхідних документів, а також дій, без яких клопотання про виконання рішення українського суду за кордоном не буде прийняте до розгляду чи задоволене.

 

Локальними процесуальними кодексами також встановлюється підвідомчість справ за вказаними клопотаннями, розмір і порядок сплати судового збору.

 

Придбати повну версію статті