Вихід бізнесу з кризи: ризик-бюджетування та роль компетентного CFO

ВИПУСК №5 (ТРАВЕНЬ, 2020)

Вероніка Остапенко, експерт-практик фінансової академії «Актив»,

фінансовий директор, експерт в галузі управлінського обліку та внутрішнього аудиту,

засновник консалтингової компанії «Експертна Група СОВА» з підвищення ефективності бізнесу, СІМА

 

Вихід бізнесу з кризи: ризик-бюджетування та роль компетентного CFOВедення бізнесу у наш час постійно супроводжують ризики та режим високої турбулентності. Власники або менеджери сучасних підприємств вже звикли адаптуватися до змін навколишнього середовища. Але вже початок 2020 року став наймасштабнішим випробуванням України на міцність: багаторічні воєнні дії, політичні негаразди, світова економічна криза. Пандемія та карантин стали вирішальним етапом у надломі економіки країни, і наразі важко назвати галузь, якої не торкнеться  ця надзвичайна для людства ситуація

 

Як криза вплине на галузі української економіки

Для України це буде вже третій за останні 12 років великий спад в економіці. Попередні кризи (2008—2009, 2014—2015) обов’язково закінчувалися девальвацією гривні, зростанням цін та збільшенням безробіття.

 

Сьогодні дуже важко прогнозувати розвиток подій. Та стан української економіки залежить не так від того, коли закінчиться карантин у нас, як від того, чи швидко закінчиться карантин у країнах, які активно купують український експорт, інвестують і приймають наших заробітчан. Фінансовим ресурсом, який забезпечував надзвичайно високе зростання роздрібної торгівлі та галузі послуг минулоріч, були гроші громадян України, які працюють за кордоном (близько $ 14 млрд). Наша економіка відкрита та дуже залежна від зовнішніх ринків. Погоджуючись із дослідниками Центру соціально-економічних досліджень «CASE Україна», маю зауважити: якщо пандемія стихне до середини літа, це буде добрий знак як для нашої економіки, так і для світових ринків.

 

Вітчизняні аналітики прогнозують падіння ВВП на 4,5 % (–9 % у песимістичному сценарії, та –2 % — в оптимістичному), інфляцію на рівні 11 %, курс долара на кінець 2020 року — 30 грн/долар. Найгіршим буде сценарій у разі другої хвилі пандемії коронавірусу та посилення карантинних заходів у другому півріччі 2020 року, тобто торішні точки зростання в умовах епідемії практично буде нівельовано.

 

Придбати повню версію статті