Відсутність доходу у фопа: чи звільняє від спати ЄСВ

ВИПУСК №4 (КВІТЕНЬ, 2020)

Відсутність доходу у фопа: чи звільняє від спати ЄСВМарина Костенко

 

У діяльності ФОПів бувають періоди, коли вони не ведуть підприємницьку діяльність та не отримують дохід. На перший погляд, немає доходу — немає податкових зобов’язань. Але це не завжди так. В такі періоди до будь якої суми, що надходить навіть на особисті рахунки підприємця, особливий погляд податківців

 

Законодавче підґрунтя

Правовідносини щодо сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ) врегульовані нормами Податкового кодексу України в частині відносин, які виникають у сфері справляння податків і зборів, порядку їхнього адміністрування, платників податків і зборів, їхніх прав і обов’язків, компетенції контролюючих органів, повноважень і обов’язків їхніх посадових осіб під час адміністрування податків та нормами Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (Закон № 2464-VI) у частині правових і організаційних засад забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, умов і порядку його нарахування та сплати, повноважень органу, який здійснює його збір і ведення обліку.

 

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — єдиний внесок) — консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється в обов’язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, які передбачені законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов’язкового державного соціального страхування.

 

За змістом ст. 2 Закону № 2464-VI, його дія поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов’язаної зі збором і веденням обліку єдиного внеску.

Виключно цим Законом визначаються:

• принципи збору та ведення обліку єдиного внеску;

• платники єдиного внеску;

• порядок його нарахування, обчислення та сплати;

• розмір єдиного внеску;

• орган, який здійснює збір і веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність;

• склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування;

• порядок здійснення державного нагляду за збором і веденням обліку єдиного внеску.

 

Пунктом 4 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464 з-поміж інших платників єдиного внеску визначено й фізичних осіб — підприємців, зокрема й тих, які обрали спрощену систему оподаткування.

 

Придбати повню версію статті