Валютні обмеження: правила роботи в межах чинного законодавства

ВИПУСК №4 (КВIТЕНЬ, 2017)

У період загострення кризової ситуації в економіці Національний банк України почав упроваджувати низку заходів для її стабілізації, особливо він сконцентрувався на операціях із валютою. Це створило безліч незручностей для вітчизняних підприємств під час здійснення міжнародних розрахунків. І хоча сьогодення вважається періодом лібералізації обмежень на валютному ринку України, суб’єкти господарювання продовжують стверджувати, що діючі валютні межі є найжорсткішими у світі. Водночас законодавство продовжує постійно змінюватися, уносячи корективи в роботу компаній. Як працювати підприємствам у нинішніх реаліях? Що варто знати про санкції та перспективи на майбутнє? Відповіді знайдемо далі в статті

 

Ольга Шелест

У зв’язку із загостренням політичної ситуації, стрімким ростом валютних курсів, недовірою населення до банківської системи, неплатоспроможністю цілої низки банківських установ Національним банком України було введено низку заходів щодо врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України. У нововведеннях спочатку важко орієнтувались як банківські установи, так і юридичні особи. Потрібен був час, аби побудувати нову модель взаємовідносин із нерезидентами, беручи до уваги обмеження. Лише з 2016 року, коли амплітуда коливань на ринку почала втихати, контроль із боку Нацбанку трохи послабився. Перші відчутні зміни для юридичних осіб під час здійснення міжнародних розрахунків внесла постанова Правління Національного банку України «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України» від 07.06.2016 р. № 342, що набрала чинності 09.06.2016 р. (втратила чинність 15.09.2016 р.).

 

У чому позитив?

Хоча сьогодні є ще доволі багато проблемних аспектів, пов’язаних із міжнародними розрахунками, але все-таки НБУ поступово скасовує жорсткі обмеження на валютні операції, що були встановленні протягом попередніх періодів. Так, розрахунки за операціями з експорту й імпорту товарів, передбачені в ст.ст. 1 та 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 23.09.1994 р. № 185/94-ВР, здійснюються у строк, що не перевищує 120 календарних днів (раніше було — 90 к. дн.). Надходження в іноземній валюті з-за кордону на користь юридичних осіб, які не є вповноваженими банками, фізичних осіб — підприємців, іноземних представництв (окрім офіційних представництв) на рахунки, відкриті в уповноважених банках для ведення спільної діяльності без створення юридичної особи, а також надходжень в іноземній валюті на рахунки резидентів, відкриті за межами України, підлягають обов’язковому продажу на міжбанківському валютному ринку України, у т.ч. безпосередньо Національному банку України, у розмірі 50% (вимоги знижено із 65%, попередньо — із 75%).

 

ЧИТАТИ ДАЛI...