Утриматися на плаву, або Що чекати від економіки у виборчий рік

Очікування української влади, ключових кредиторів держави, експертів та бізнесу щодо економічної ситуації в Україні у 2019 році відрізняються. Дехто дає доволі оптимістичні прогнози, в хтось — із тривогою вдивляється у майбутнє. Тож яким буде 2019 рік для української економіки, зважаючи на подвійні вибори, та до чого, з огляду на це, готуватися бізнесу?

ВИПУСК №4 (КВІТЕНЬ, 2019)

 

Утриматися на плаву, або Що чекати від економіки у виборчий рікМакроекономіка

У Державний бюджет-2019 закладено курс гривні на кінець року в 29,4 грн/дол., зростання реального ВВП на 3 % та 7,4 % інфляції.

 

У Міністерстві фінансів припускають, що зростання ВВП може бути саме таким, або меншим. Як свідчить Макроекономічний огляд, опублікований у січні, якщо ціни на ринках металів і агропродукції знижуватимуться, доступ до міжнародних ринків капіталу ускладниться, а напруження у відносинах з Російською Федерацією збільшуватиметься, то зростання ВВП буде нижчим за 3 %.

 

Не тішать і прогнози Національного банку. Там вважають, що зростання ВВП цього року уповільниться до 2,5 %. Разом з тим НБУ розраховує на поліпшення динаміки до 2,9 і 3,7 % у наступні два роки відповідно. Що стосується інфляції, то регулятор має більш оптимістичні очікування — 6,3 % на кінець року.

 

При цьому Світовий банк (СБ) у своєму січневому звіті Global Economic Prospects Report погіршив прогноз зростання ВВП України в 2019 році з 3,5 % до 2,9 %. Проте, варто зауважити, що це загальносвітова тенденція.

 

У СБ прогнозують уповільнення світової економіки у 2019 році, причинами якого є падіння міжнародної торгівлі, зростання протекціоністських настроїв, наслідком чого є напруженість у торгових відносинах низки країн, а також відтік капіталу з країн, що розвиваються, як-от Аргентини або Туреччини, до країн з розвиненою економікою, насамперед США.

 

Міжнародний валютний фонд (МВФ) передбачає, що 2019 року реальний ВВП України зросте на 2,7 %, а інфляція сягне 7,3 %. При цьому в МВФ, як і в СБ пророкують уповільнення зростання світової економіки цього та наступного року. Про це свідчить доповідь Фонду, опублікована 21 січня.

 

Як зауважив аналітик ГК FOREX CLUB Вадим Коваленко, у бюджеті на 2019 рік приріст ВВП закладено на невисокому рівні — 3 %. «Ймовірно, така цифра закладалася у зв'язку з досить нестабільною ситуацією. Разом з тим, у разі позитивного сценарію розвитку подій, ВВП країни може зрости більш істотно — на 3,5–4 %», — вважає експерт.

 

Він додав, що у прогноз ВВП не закладені ризики глобального економічного гальмування, особливо ключового торгового партнера — Європи. «Наприкінці 2018 — на початку 2019 року щодо окремих країн Єврозони почала надходити статистика, яка підтверджує ризики економічного гальмування. Це позначиться на зовнішньоторговельній активності України з Європою і може знизити темпи зростання ВВП до 2 %. У разі ж світової кризи, можна буде очікувати більш сильного ослаблення економічного зростання, аж до повної зупинки», — звернув увагу Вадим Коваленко.

 

За словами аналітика, інфляція в бюджеті на 2019 рік встановлена на рівні 7,4 %, але цей рівень може бути нижчим — близько 7 %, при позитивному сценарії розвитку подій. «Для ринку комфортною буде відмітка до 10 %. І інфляція має шанси залишитися нижче 10 %, якщо не станеться форс-мажорів», — стверджує він.

 

Щодо курсу долара, то аналітик вважає, що закладений на кінець року курс цілком реальний, хоча він є слабким орієнтиром для учасників валютного ринку.

 

Придбати повню версію статті