Уоррен Баффетт: життя на підйомі

ВИПУСК №4 (КВІТЕНЬ, 2020)

Уоррен Баффетт: життя на підйоміОлександр Козка

 

Сьогодні ім’я одного з найбагатших людей світу — Уоррена Баффетта, відоме багатьом людям, і насамперед у світі фінансів. Ставши мільйонером у тридцять, а мільярдером — після п’ятдесяти, цей чоловік зумів і після семидесяти років очолити список найбагатших людей світу. Що допомогло Баффетту досягти таких вершин і якими секретами успіху він володіє?

 

Ранні роки фінансового генія

Уоррен Баффетт народився в 1930-му в США, в сім’ї бізнесмена-конгресмена Говарда Баффетта. Багато хто вважає, що саме це й визначило його подальше життя. Існують крилаті слова, які приписують нинішньому хазяїну Білого дому Дональду Трампу: «є чимало способів зробити кар’єру, але найкращий із них — народитися в «правильній» сім’ї».

 

Втім, як любить розповідати сам Баффетт, перший досвід у бізнесі він отримав ще в шестирічному віці, купивши упаковку з шести пляшок Coca-Cola в магазині свого діда, та перепродавши їх у роздріб по п’ять центів. Правда, існує і більш приземлена історія перших інвестицій майбутнього мільярдера. В одинадцять років разом із сестрою Уоррен купив три акції однієї компанії по $ 37, перепродавши їх майже відразу за $ 40. Однак ця операція виявилася не зовсім вдалою, бо буквально через тиждень акції тієї компанії збільшилися в ціні до $ 200. Як стверджує сам Баффет, саме тоді з’явилася його перша бізнес-заповідь: ніколи не поспішай!

 

Щоб там не розповідали про Баффетта як про людину, яка зробила себе сама, очевидно, що на його старт у фінансовому бізнесі великий вплив таки зробив його батько. Як відомо, Говард Баффетт створив свої мільйонні капітали на інвестиціях і торгівлі продуктами харчування, він також чотири рази був обраний в Конгрес США від республіканців. Погодьтесь, цього зовсім не мало для старту здібному до бізнесу хлопцеві, такому як Уоррен Баффетт.

 

Вперше Говард Баффетт привів сина на Нью-Йоркську товарну біржу, коли тому було лише десять років. А вже в сімнадцять Уоррен, який освоїв основи біржової торгівлі і знав, як і навіщо купують і продають акції, вступив до фінансової школи в Пенсильванії. Втім, свій перший диплом за спеціальністю «ділове адміністрування» він захищав в університеті Небраска-Лінкольн. Звідси й друга бізнес-заповідь Баффета: завжди навчайся!

 

Далі молодий Уоррен вступив до Колумбійського університету, де тоді викладав один із найвідоміших економістів світу Бенджамін Грем, який також видав низку книг із економіки. Прослухавши його курси та прочитавши всі книги Грема, Баффетт сформулював ще дві бізнес-заповіді успішного інвестора: передбачити біржу неможливо, прибуток приносять не лідери, а «темні конячки». При чому, останню Баффет із успіхом застосував у 1960 році під час придбання ним медичної компанії Sanborn Map Company, акції якої торгувалися на ринку по $ 45 за реальної собівартості в $ 65. До речі, історія і обставини цієї купівлі увійшли до багатьох підручників із економіки.

 

Придбати повню версію статті