Страшне слово, або Як сказати «НІ»

Страшне слово, або Як сказати «НІ»ВИПУСК №11 (ЛИСТОПАД, 2019)

Світлана Коляда,

бізнес-тренер BogushTime

 

Мистецтво лідера полягає в тому, щоб сказати «ні».

Сказати «так» дуже легко.

Тоні Блер, експрем'єр-міністр Великої Британії

 

Як відмовити начальнику, який вкотре просить затриматися після роботи? Як відмовити колезі, який відволікає питаннями або просто звалює на тебе свою роботу? Як відмовити в проханні близьким і рідним, щоб вони не образилися? Чому нам так важко відмовити іншим? Давайте з’ясуємо.

 

Спершу пропонуємо розібратися з причинами того, чому таке коротке слово для більшості з нас дається так непросто. Для цього є декілька причин.

Страх здатися жорстким і грубим

Я ж добра людина. Як це я відмовлю в допомозі? Найскладніше відмовити близьким і рідним. Не хочеться, одного разу відмовивши улюбленній тітоньці, залишитися в очах всієї родини поганим і невдячним. Але потрібно розуміти чітку грань між допомогою за власним бажанням і всупереч йому.

 

Бажання допомогти

Вам подобається приємне відчуття, коли ви допомагаєте іншій людині. А ще, ви людина вихована і не можете відмовити в допомозі, особливо якщо хтось просить старше за віком або посади. Але правда в тому, що людина, яка не вміє відмовляти ризикує уславитися слабохарактерною. І він не тільки не користується повагою в суспільстві, їм ще й маніпулюють всі, кому не лінь.

 

Страх потрапити в конфліктну ситуацію

Ви боїтеся, що людина образиться і не буде з вами розмовляти. Або якщо відмовите керівникові — він затаїть злобу і позбавить премії. Але людина сама вирішує ображатися на вас чи ні, створювати конфлікт чи ні. Не можна образити людину, він тільки сам може прийняти рішення образитися.

 

Придбати повню версію статті