Ще не таке буде: бізнес купуватиме електрику на ринку

Ще не таке буде: бізнес купуватиме електрику на ринкуАнастасія Красоха

ВИПУСК №7-8 (ЛИПЕНЬ-СЕРПЕНЬ, 2019)

 

Європейська модель ринку електроенергії має запрацювати в Україні з 1 липня 2019 року. Проте запуск ринку можуть відкласти. Однак запровадження цієї реформи — умова для продовження співпраці з Міжнародними валютним фондом та іншими міжнародними партнерами, а тому уникнути змін не вдасться. Яким же чином бізнес купуватиме електроенергію за новими правилами?

 

Новий ринок

За старою моделлю в Україні виробники електроенергії продавали її оптовому постачальнику — ДП «Енергоринок», який, своєю чергою, перепродавав її регіональним енергетичним компаніям — обленерго та іншим роздрібним постачальникам, а ті вже — споживачам за тарифом, що встановлював державний регулятор.

За таких умов споживач не міг обирати постачальника і умов постачання.

 

Цьогоріч ринок електроенергії почав трансформуватися завдяки Закону «Про ринок електричної енергії» та нормативній базі до нього. На 1 липня заплановано повноцінний запуск нової моделі оптового ринку.

 

Відтак в Україні запрацює європейська модель ринку, яка стимулюватиме конкуренцію. Насамперед це означає те, що споживачі матимуть вибір: вони зможуть обирати постачальника і умови постачання електрики.

 

Ресурс можна буде обирати і купувати у будь-якої кількості компаній (постачальників та виробників).

«Новий» оптовий ринок, який складається з таких сегментів:

1. Ринок двосторонніх договорів

Бізнес зможе напряму купляти у виробника електроенергію. На цьому ринку торгуватимуть найдешевшою електрикою за довгостроковими контрактами.

2. Внутрішньодобовий ринок

Контракт на постачання електроенергії укладатиметься «сьогодні на сьогодні». Послугами цього ринку користуватимуться ті, хто не зміг спланувати своє споживання навіть на добу вперед. Ціни на ресурс тут будуть вищими приблизно на 5–10  %.

3. Ринок на добу вперед

Дія договору триватиме один операційний день. Вартість електроенергії на цьому ринку буде вищою на 10–20 %, ніж на ринку двосторонніх договорів. На цей ринок виходитимуть постачальники і споживачі, які не хочуть або не можуть завчасно спланувати обсяги споживання.

4. Балансуючий ринок

На цьому ринку закриватимуться розбаланси, не врегульовані у інших сегментах. Така електрика буде найдорожчою.

5. Ринок допоміжних послуг

Зауважимо щодо платформ сегментів оптового ринку: на добу вперед, внутрішньодобовий ринок та ринок двосторонніх договорів із квітня працюють в тестовому режимі.

 

У сегменті постачання зміни відбулися ще з 1 січня — природних монополістів обленерго розділили на дві компанії: оператора системи розподілу і компанію-постачальника. Вони мають такі функції:

Оператор системи розподілу електроенергії:

• забезпечує якість і надійність електропостачання;

• керує системою розподілу;

• займається експлуатацією та ремонтом ЛЕП, підстанцій та інших об’єктів електроенергетики;

• приєднує/від’єднує від системи розподілу (ліній);

• займається установою лічильників і фіксує їхні показання.

Постачальник електроенергії:

• забезпечує постачання електрики до споживачів;

• займається обслуговуванням клієнтів щодо питань нарахувань та розрахунків вартості й умов оплати, коректності розрахунків за ресурс;

• надає клієнтам інші послуги, наприклад, з енергоефективності.

За законом ці компанії мають бути повністю незалежними одна від іншої.

 

Так, виробники електроенергії зможуть продавати її: або на оптових сегментах ринку (внутрішньодобовому та на добу наперед), або безпосередньо споживачам/трейдерам за двосторонніми договорами. Постачальники ж купуватимуть ресурс у виробників, перепродаватимуть його споживачам за вільними цінами на конкретних умовах.

 

Придбати повню версію статті