Реформа ДФС: є початок — немає кінця

Розмови про необхідність і шляхи реформування ДФС тривають із 2014 року. Зважаючи на різні спроби, зокрема люстрації та суттєве скорочення штату фіскальних органів у 2018 році реформа ДФС не втратила своєї актуальності

Юлія Дроговоз

аудитор, директор ТОВ АФ «Фінансовий клуб», віце-президент ВГО «Український союз промисловців і підприємців» УСПП

ВИПУСК №3 (БЕРЕЗЕНЬ, 2018)

 

Реформа ДФС: є початок — немає кінцяАні зміна вивіски, ані згенеровані час від часу «хвилі» скорочень штату, ані так звана люстрація осіб, що працювали на державних посадах за часів Януковича, не вирішили ті питання, які справді стояли перед ДФС на шляху перетворення на якісно інший орган, що сповідує нову філософію у взаємовідносинах із платниками податків.

 

У 2016–2017 рр. справу очолило Міністерство фінансів України, але результатом його діяльності у цьому напрямі стало прийняття 11 січня 2018 року постанови КМУ про скасування постанови про затвердження концепції реформування системи органів державної податкової та митної політики, а також постанови про реорганізацію територіальних органів Державної фіскальної служби (прийняті 29 березня та 19 липня 2017 року з подальшим їх доопрацюванням).

 

Скасована концепція реформування органів ДФС була розроблена на основі рекомендацій міжнародних партнерів України, зокрема: Міжнародного валютного фонду, Митно-прикордонної служби США, Міністерства фінансів США та Європейської Комісії. Окрім того, під час розробки концепції було використано низку міжнародних документів, а саме зведені митні стандарти ЕС (Customs Blueprints) та зведені фіскальні стандарти ЕС (Fiscal Blueprints).

 

Концепція передбачала реформи в таких сферах роботи ДФС, як:

• оптимізація структури;

• інформаційні технології;

• антикорупційні заходи;

• розвиток персоналу й оплата праці;

• прозорість реформи.

 

Але вирішальним стало питання створення Міжрегіональної митниці та головного Міжрегіонального управління ДФС. Водночас обласні й енергетичну митницю планували приєднати до Міжрегіональної митниці, що Прем’єр-міністр назвав безглуздим.

 

Станом на вересень 2017 року на сайті Міністерства фінансів України акцент був зроблений на таких основних напрямах:

• обслуговування платників;

• податкові перевірки;

• погашення боргу;

• робота з персоналом.

 

У контексті перелічених напрямів виділено 10 ініціатив, що були визначені для негайного впровадження:

 

Читати далі →