Поворотна фінансова допомога: правила отримання та надання, облік

ВЫПУСК №6 (ИЮНЬ, 2017)

У діяльності кожного підприємства трапляються ситуації, коли потрібно залучити додаткові обігові кошти або ж надати їх у користування іншим особам. Що таке поворотна фінансова допомога? Чи є обмеження в сумі надання? Якими документами підтверджується її надання/отримання? Які податкові наслідки? Про це мовитиметься в нашому матеріалі. Тож наразі йтиметься про гривневу поворотну фіндопомогу

 

Галина Морозовська, експерт з оподаткування й обліку

Що таке поворотна фінансова допомога

Насамперед варто завважити, що визначення поворотної фіндопомоги у цивільному законодавстві та в Податковому кодексі України (ПКУ) різняться. Та й цивільне законодавство не містить такого терміна, як «поворотна фінансова допомога», воно оперує іншим, за суттю схожим, — «позика». Зазначимо, що в ПКУ є визначення терміна «позика», але воно надто не тотожне цивільному.

 

Аби розібратися в термінології, наведімо характеристику понять у таблиці.

 

Поворотна фіндопомога

Фіндопомога за ПКУ

Позика за ЦКУ

Поворотна фінансова допомога — сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення (пп. 14.1.257 ПКУ).

Позика — грошові кошти, що надаються резидентами, які є фінансовими установами, або нерезидентами, крім нерезидентів, які мають офшорний статус, позичальнику на визначений строк із зобов’язанням їх повернення та сплатою процентів за користування сумою позики (пп. 14.1.267 ПКУ).

Позика — передання однією стороною (позикодавцем) у власність другій стороні (позичальникові) грошових коштів або інших речей, визначених родовими ознаками, із зобов’язанням позичальника повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості (ст. 1046 ЦКУ).

У розумінні ПКУ поворотна фіндопомога має три визначальні ознаки:

● передаються обов’язково кошти (а не інші активи);

● не передбачається нарахування процентів чи іншої компенсації за користування;

● є обов’язок повернути.

Позика ж за ПКУ надається саме фінустановою чи нерезидентом (окрім офшорників) і передбачає нарахування процентів за користування коштами.

Тож для ПКУ позика та поворотна фіндопомога абсолютно різні поняття.

У розумінні ПКУ в позику можна брати не лише кошти, а й речі, визначені родовими ознаками. Водночас за договором позики можливе отримання процентів (ст. 1048 ЦКУ).

Цитата:

«1. Позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів установлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.
 

У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
 

2. Договір позики вважається безпроцентним, якщо:
 

1) він укладений між фізичними особами на суму, яка не перевищує п’ятдесятикратного розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, і не пов’язаний зі здійсненням підприємницької діяльності хоча б однією зі сторін;
 

2) позичальникові передані речі, визначені родовими ознаками».

(ст. 1048 ЦКУ)

Тож у розумінні ЦКУ позика ширше поняття, ніж поворотна фіндопомога.

Можна резюмувати, що поворотна фіндопомога — це різновид позики, а саме — безпроцентна грошова позика.

Таблиця

 

Підсумуємо: поворотна фіндопомга — кошти, отримані  в користування із зобов’язанням повернути їх суму та без нарахування процентів чи іншої винагороди за користування. Інакше кажучи, у розумінні вже ЦКУ, це безпроцентна грошова позика.

 

Отримати поворотну фіндопомгу можна від будь-кого: від іншої юрособи, від фізособи (у т. ч. і директора, засновника тощо), від СПД. Як і надати поворотну фіндопомогу можна будь-кому (звісно, якщо керівництво підприємства вправі вирішувати такі питання — тобто якщо немає обмежень у статутних документах).

 

ЧИТАТЬ ПОЛНОСТЬЮ...