Підставні особи: фінансовий транзит

ВИПУСК №7 (ЛИПЕНЬ, 2020) | читати на сайті Живого Журналу →

Володимир Хоменко

Підставні особи: фінансовий транзит

 

Підставні особи фігурують у багатьох корупційних та шахрайських схемах. Інколи ці люди потрапляють в коло злочинців, навіть самі не підозрюючи про це, інколи вони розуміють, що стали ляльками в чужій грі, але гроші, на жаль, вирішують це за них. У  будь-якому випадку вони стають ланцюжком у багатоступеневих та витончених схемах, що їх шахраї будують з прорахунком ризиків та користуючись довірливістю українців

 

Особи, які втратили документи (їх вкрали), стають жертвами, а в інших випадках — спільниками шахраїв. За гроші можна зробити все або майже все. Головне — ціна питання. Для отримання легкого прибутку шахраї не нехтують навіть потребою спочатку вкласти гроші в майбутню схему, бо впевнені: варто понести витрати на початку, щоби згодом отримати купу грошей.

 

Наводимо схему з використанням підставних осіб, які є власниками або співвласниками підприємств. Цю схему викрили працівники Державної служби фінансового моніторингу.

 

Дві фізичні особи (назвемо їх А та Б) протягом короткого часу створили низку підприємств, яка налічувала майже 50 юридичних осіб. Засновниками підприємств, як правило, були молоді люди віком 19—20 років. Ця вікова категорія дуже охоча  до легких грошей, оскільки молоді люди такого віку зазвичай ще не мають постійного гарно оплачуваного місця роботи або мають невеликий дохід, але їхні фінансові амбіції зависокі. Цим і скористувалися шахраї. За грошову винагороду вони отримували від молодиків їхні ідентифікаційні дані для створення підприємств, де такі особи були співвласниками. Одна з фізичних осіб певний час працювала в державних органах юстиції, отже, вона була обізнаною щодо всіх реєстраційних нюансів.

 

Фізичні особи — організатори цієї схеми виступали довіреними особами від засновників підприємств. На рахунки двох надійшли кошти з призначенням платежу «за металобрухт». Гроші були отримані від підприємств — спільних контрагентів, більшість з яких була саме створеними новими підприємствами.

 

Такі спільні контрагенти отримали перераховані кошти від підприємств реального сектору економіки як оплату за товар та цінні папери. Наступним кроком схеми було перерахування коштів двома підприємствами реального сектору економіки фізичним особам. Призначенням платежу було поповнення карткових рахунків та сплата за корпоративні права. Слід зазначити, що фізичні особи, яким було перераховано ці кошти, не тільки не були їхніми засновниками, а й взагалі не мали жодного стосунку до цих підприємств.

 

Таким чином, спрацювала схема створення підприємств на підставних осіб з метою надання послуг. Через її створення було  виведено кошти з підприємств реального сектору економіки з подальшим переведенням їх в готівку на підставі оплати за корпоративні права та подальший їх розподіл між учасниками схеми.

 

Придбати повню версію статті