Перехід на прозору звітність відкриє для українського бізнесу нові ринки

Ольга Самусєва

Перехід на прозору звітність відкриє для українського бізнесу нові ринки

Інтерв'ю   |   ВИПУСК №11 (ЛИСТОПАД, 2017)

 

Верховна Рада нещодавно схвалила проект Закону про внесення змін до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.06.2017 р. № 4646-д. Як зазначають експерти, зміни необхідні для того, аби наблизити вітчизняну звітність до міжнародних стандартів. До чого слід готуватися бізнесу й кого нововведення не торкнуться — розповіла Ольга Самусєва, генеральний директор міжнародної аудиторської компанії HLB Ukraine

Ольга Самусєва,
генеральний директор міжнародної аудиторської компанії HLB Ukraine

 

ФДК. Фінансовий директор компанії: Розкажіть, будь ласка, що покликаний змінити Закон про внесення змін до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»?

Ольга Самусєва: У 2014 році наша країна підписала з Європейським Союзом угоду про асоціацію, відповідно до якої ми маємо імплементувати в наше законодавство низку вимог, спрямованих на покращення інвестиційного клімату й умов співпраці з європейськими партнерами. Серед них — і підвищення прозорості діяльності наших підприємств шляхом удосконалення законодавства з питань бухгалтерського обліку, фінансової звітності й аудиту. Унесення змін до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» — лише перший крок на шляху гармонізації з відповідними Директивами та Регламентами ЄС. Наступним очікується прийняття законопроекту «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність», що запроваджує органи суспільного нагляду за аудиторською діяльністю та вносить низку інших надто істотних змін у діяльність аудиторів.

 

ФДК: Які зміни чекають на бізнес у 2018 році?

О. С.: На цей час Закон про внесення змін до Закону про бухгалтерський облік та фінансову звітність знаходиться на підписі в Президента. І в нас іще немає офіційного тексту нового закону. Тому, виходячи із законопроекту, що виносився на друге читання, на нас чекають зміни в порядку документування господарських операцій, в організації бухгалтерського обліку та звітуванні підприємств, а також у розширенні сфери застосування обов’язкового аудиту.

 

ФДК: Які підприємства мають проходити щорічний аудит, і які зміни запроваджуватимуться з 2019 року?

О. С.: Під обов’язковий аудит підпадатимуть усі підприємства, що становлять суспільний інтерес, а також інші, які відповідно до встановленої класифікації підпадатимуть під середні підприємства.

 

ФДК: Чи є такі підприємства, котрих зміни не торкнуться?

О. С.: Закон змінить правила гри для всіх. Але різною мірою. «Життя» мікропідприємств у чомусь навіть стане простішим, а для більших підприємств вимоги істотно зростають.

 

ФДК: Розкажіть, будь ласка, про європейську класифікацію, за якою мають поділятися підприємства?

О. С.: Класифікація підприємств, яка наразі пропонується за аналогією з європейською, має такий вигляд:

 

Категорії

Сукупні активи,

млн євро

Чистий дохід від реалізації,

млн євро

Середня кількість працівників

Мікропідприємства

≤ 0,35

≤ 0,7

≤ 10

Малі підприємства

≤ 4

≤ 8

≤ 50

Середні підприємства

≤ 20

≤ 40

≤ 250

Великі підприємства

> 20

> 40

> 250

Задля потрапляння до тієї чи іншої категорії достатніми будуть співпадіння щонайменше з 2 категорій.

 

ФДК: Чи з’являться нові звіти, які мають подавати підприємці?

О. С.: Саме так. Усі підприємства, крім суб’єктів малого підприємництва, у складі власного річного звіту зобов’язані будуть подавати звіт про управління, або його ще називають директорський звіт. Зокрема це документ, що містить фінансову та нефінансову інформації про стан і перспективи розвитку компанії, самооцінку основних ризиків і невизначеностей. Зазвичай у цьому звіті надається стислий аналіз динаміки ключових фінансових і нефінансових показників діяльності структури управління та поіменний склад членів вищих керівних органів компанії з короткими бібліографічними даними. Середнім підприємствам дозволяється готувати такий звіт у спрощеній формі.

 

ФДК: Як Ви вважаєте, чи готовий вітчизняний бізнес до переходу на європейські норми звітності?

О. С.: Будь-яке нововведення потребує зусиль для запровадження. Так було з податковим кодексом, єдиним електронним реєстром податкових накладних, а також із першою хвилею запровадження МСФЗ у 2012 році. Але, на відміну від перших двох випадків, для експортно-орієнтовних і зростаючих бізнесів перехід на МСФЗ сприятиме виходу на нові ринки товарів та капіталу.

 

І щодо процесу переходу. Треба розуміти, що облік за міжнародними стандартами вимагає відповідної кваліфікації співробітників, нової облікової політики, доопрацювання робочого плану рахунків й облікових програм. Для людей, які мають досвід складання звітності за МСФЗ, ця робота цілком під силу. Однак стандарти оновлюються, і в процесі першого застосування МСФЗ є свої особливості. Тож рекомендації консультантів, що спеціалізуються на запровадженні МСФЗ, та прослуховування тематичних тренінгів у будь-якому випадку стануть у нагоді. А ось компаніям, обліковий персонал яких не ознайомлений із міжнародними стандартами, краще й дешевше буде відразу звернутися до фахівців та спільно з ними розробити покроковий алгоритм переходу. Фахівці нашої компанії розробляють такі проекти й тренінги.

 

ФДК: Побутує думка, що цей закон розширить кількість підприємств, які мають публічно демонструвати свою фінзвітність. До яких наслідків це призведе?

О. С.: Так, декілька тисяч суб’єктів малого й середнього бізнесу примусово стануть публічними, оскільки з показниками їх діяльності по закінченню 2018 року зможе ознайомитися кожен охочий. Ті компанії, які впродовж років демонстрували відкритість, корпоративну відповідальність перед суспільством і навколишнім середовищем, зможуть краще донести свою місію до громадськості й бізнес-партнерів. А у світі зараз домінуть тенденція соціалізації бізнесу та вибір собі в бізнес-партнери таких підприємців, які розділяють їх морально-етичні цінності. Тож ті підприємства, які працюють непрозоро й неефективно, відчуватимуть тиск громадськості, що сприятиме змінам усередині їх, включаючи заміну неефективних керівників державних корпорацій.

 

ФДК: Чи зміняться тепер вимоги до кваліфікації бухгалтерів і працівників фінансових служб?

О. С.: У більшості європейських країн на провідні фінансові позиції лістингових і суспільно-значимих компаній призначають людей, які мають відповідну кваліфікацію. А керівник у більшості випадків не може об’єктивно оцінити рівень компетенції кандидата на посаду головбуха чи фінансового директора. Здатність тримати під жорстким контролем підлеглих і вміння вести перемовини з контролюючими органами — дуже важливі навики, але не єдині, що вимагаються від сучасного фінансиста. Тому в оголошеннях вакансій на цікаві позиції стоять вимоги наявності професійних сертифікатів ACCA, CPA, CIMA і т.ін., а наявність подібних сертифікатів передбачає членство в професійних організаціях — членах Міжнародної федерації бухгалтерів.

 

ФДК: Чи є в цього закону негативні наслідки, про які ще не кажуть у ЗМІ?

О. С.: Негативні наслідки — здебільшого питання суб’єктивне для кожного підприємства, оскільки абсолютно не всі прагнуть змін. Але якщо ми бажаємо бути конкурентоспроможними й успішними, то маємо прямувати тим шляхом, яким ішов бізнес розвинених країн світу — шляхом прозорості й соціальної відповідальності.

 

ФДК: Що чекає на український бізнес після остаточного впровадження всіх норм цього закону?

О. С.: Незалежно від часу впровадження нових вимог до бухгалтерського обліку й фінансової звітності в сучасних умовах глобалізації на наш бізнес чекає жорстка конкурентна боротьба за клієнта як на території України, так і за її межами. Це правила, які встановлені світовими законами, і ми або граємо за ними, або виходимо з гри. Тож завдання держави — створити такі умови для нашого бізнесу, щоб у нього були ресурси й можливості фокусуватися на своїх основних цілях: найкраще задоволення потреб клієнта, удосконалення власних виробничих потреб, створення нових робочих місць із конкурентною зарплатою та служіння суспільству. А всі бюрократичні бар’єри, корупційні прояви та політична нестабільність повинні лишитися в минулому.

 

Інтерв’ю підготувала

Марія Пєндєлєєва