ПДВ-2016: що нині нового

Із початком нинішнього року до Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ) було внесено зміни Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.2015 р. № 909-VIII (далі — Закон № 909). Частина з них торкається й сплати податку на додану вартість. Спробуймо розібратися в усіх новаціях та найважливіших моментах щодо платників ПДВ

 

Галина Морозовська,

консультант із питань оподаткування й обліку

 

Податкова накладна

Помилки в обов’язкових реквізитах податкової накладної та право на податковий кредит

Помилки в обов’язкових реквізитах податкової накладної завжди позбавляли покупця права на податковий кредит. Проте законотворець вирішив змінити це правило та прописав у ПКУ пом’якшення (зміни внесено Законом № 909).

 

Так, із 01.01.2016 р. податкова накладна, котра містить помилки в обов’язкових реквізитах (окрім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, є підставою для віднесення покупцем сум ПДВ до податкового кредиту (п. 201.10 ПКУ).

 

Однак уся сіль у тому, які помилки «не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань»? На законодавчому рівні їх визначення чи перелік не надано. Тож суб’єктивізм «заважає» чи «не заважає» — при класифікації помилок завше можливий. Розгляньмо обов’язкові реквізити.

Порядковий номер податкової накладної. Нумерацію податкових накладних проводять у довільній формі (п. 5 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 22.09.2014 р. № 957). Однозначно, що помилка в номері податкової накладної не заважає ідентифікувати госпоперацію. Слід лише пам’ятати, що впродовж дня не може бути податкових накладних за одним номером. Навіть якщо так станеться, і буде дві податкові накладні з одним номером, система реєстрації в ЄРПН не пропустить одну з них. Отже, на практиці помилка в номері податкової накладної фактично неможлива.

Дата виписування податкової накладної. Податкову накладну складають на дату виникнення податкових зобов’язань із ПДВ (п. 201.1 ПКУ). Таким чином, помилка в даті податкової накладної може заважати ідентифікувати операцію. Адже якщо на помилкову дату не було такої операції, яка зазначена в податковій накладній, то, відповідно, ідентифікувати її неможливо. Але може скластися така ситуація, коли накладна з помилкою в даті складена в тому ж періоді, у якому мала б бути правильна. Тобто на ідентифікацію періоду ця помилка не вплинула. Однак з ідентифікацією операції все одно можуть лишатися проблеми. Наразі роз’яснень податківців стосовно цього немає. Тому, зважаючи на ризикованість, ми б не рекомендували відображати податковий кредит у ситуації, коли є помилка в даті податкової накладної, навіть якщо період (місяць) помилкової та правильної дати однакові.

Податковий номер продавця й покупця. Помилки в цих реквізитах заважатимуть ідентифікувати сторони операції. Відповідно, відобразити податковий кредит за накладною з помилкою в ІПН продавця чи покупця не можна.

Назва продавця та назва покупця. Якщо наявна помилка в назві, але ІПН указані правильно, то це не мало б заважати ідентифікувати сторони операції. Тому помилки в назві покупця дають йому змогу відобразити податковий кредит.

Ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні. Ось тут помилок не має бути. Адже в разі помилки в сумі ПДВ це заважатиме ідентифікувати суму податкових зобов’язань і, відповідно, не надаватиме права на податковий кредит.

Опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг. Якщо помилка в цьому реквізиті заважає ідентифікувати товар/послугу, що постачаються, то відобразити податковий кредит на підставі такої податкової накладної неможливо. Якщо ж помилка, скажімо, в описці в одній літері назви товару, і це не перешкоджає визначити, який товар постачався, переконані, право на податковий кредит має бути.

Код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів і товарів, увезених на митну територію України). Говорячи про помилки, що не заважають ідентифікувати операцію, законотворець зробив застереження — «окрім коду товару згідно з УКТ ЗЕД». Вочевидь бажали цим підкреслити, що помилки в ньому не надаватимуть права на податковий кредит. Щоправда, серед аналітиків є й інша точка зору — помилки в цьому реквізиті не повинні заважати відображенню податкового кредиту, адже покупець не в змозі перевірити код УКТ ЗЕД, за яким розмитнювався конкретний товар.

 

Читать полностью…