Нотатки на полях: роздуми після зустрічі бізнесу з президентом

ВИПУСК №3 (БЕРЕЗЕНЬ, 2020)

Нотатки на полях: роздуми після зустрічі бізнесу з президентомОлександр Соколовський,

засновник групи компаній «Текстиль-Контакт»

 

Ця рубрика журналу — дебютна. У ній ми пропонуємо висловлювати свою думку керівникам підприємств, фінансовим директорам, власникам компаній з приводу законодавства, політики влади, податкового навантаження. Цього разу пропонуємо ознайомитись із поглядами на ситуацію, в якій перебуває бізнес, засновника компаній, добре відомих на ринку легкої промисловості країни

 

Хочу розповісти про свої враження від нещодавньої зустрічі декількох бізнес-асоціацій із президентом. Відразу попереджаю всіляких хейтерів — я в курсі про ширму, підтанцьовку та інші характеристики формату подібних зустрічей президентів із бізнесом. Як і те, що часто вони перетворюються в черговий «плач Ярославни», а кому пощастить, то в точкове вирішення поточних, озвучених конкретним підприємством проблем. Тому не спокушайтеся, що такі зустрічі можуть кардинально щось змінити! Але зародити сумніви у президента в діях його команди, яка вміє йому дуже красиво рапортувати і піаритись, вони можуть. Тому я і погодився на зустріч, тим більше, що вона відбувалася в досить вузькому форматі — по 7 осіб від СУПу (Спілки українських підприємств, куди входить моя компанія), ЕВА і АСС (Європейська й Американська бізнес-асоціації).

 

Буквально перед приїздом на Банкову я був ще на одному круглому столі під егідою ФРУ (Федерації роботодавців України), де кілька годин відбувалося публічне обговорення прийнятого ВР у другому читанні «закону фіскалізаторів» 1210. Мої тривоги з приводу прийняття цього закону збіглися з усіма учасниками дискусії — експертами з податкових і дерегуляційних питань, депутатами, власниками бізнесів, фінансовими директорами, бухгалтерами, аудиторами тощо. Загальна думка — закон проблемний і небезпечний для економіки та бізнес-клімату!

 

Основні проблеми податкової реформи за законом № 1210:

• його головна концепція — в презумпції винуватості платника податків;
• ускладнюється документообіг і критерії контрольованих операцій;
• що трапиться з бізнесом, коли в нинішніх складних контрактах інспектори-фіскали (а судді хто?) будуть уповноважені на своє розуміння встановлювати, чи існувала «ділова мета» угоди?
• наступна за цим криміналізація Податкового кодексу — адже будь-який виставлений штраф понад 800 тис. грн. (наявний зараз) моментально перетворюється для директора і головбуха в відкриття кримінального провадження, в рамках якого може бути опитаний будь-який (!) співробітник! Потім воно передається в суд або нескінченно тягнеться поки «не вирішити»... тощо, там ще вивчати й вивчати.

 

Але наш менталітет, навіть якщо це стосується власників бізнесу або директорів, полягає в тому, що поки до них не прийдуть на перевірку, чи не «впаяють» величезний штраф або не запропонують домовитися «з половини», вони не бачать проблеми та не читають нові закони...

Тому рішення ФРУ (як упевнений і багатьох інших бізнес-об’єднань) — просити президента накласти вето на закон № 1210!

 

Ну, а зустріч почалася з невеликої півгодинної затримки, але потім ніхто не скорочував час, як ми побоювалися, і розмова затягнулася більш ніж на 2,5 години. Про що говорив Володимир Зеленський повторюватися не буду, нічого кардинально нового я не почув. Перед тим, як дали слово представникам СУП, говорили представники Європейської бізнес асоціації (ЕВА) і американської (АСС). Переважно виступали великі інвест-банкіри та імпортери (Henkel, Nestle і ін.), промисловців не було.

 

Придбати повню версію статті