Метод обліку витрат за видами діяльності: АВС-costing

ВИПУСК №1 (СІЧЕНЬ-ЛЮТИЙ, 2020)

Редакція Фінансової академії «Актив»

за вебінаром «Практикум з методу обліку витрат

за видами діяльності: ABC-costing»

 

Метод обліку витрат за видами діяльності: АВС-costingУ сучасному бізнес-середовищі, коли життєвий цикл продукту дуже скоротився та зросла конкуренція, важливо більш точно керувати виробничими операціями та оцінювати їх ефективність. Будь-яка помилка в розрахунках собівартості товару може призвести до величезних збитків в компанії: до збільшення випуску неприбуткового товару або до зняття з виробництва рентабельної продукції. Застосування попроцесного методу обліку витрат, так званої методики ABC-costing (Activity based costing), дозволяє більш точно розрахувати собівартість продукції, особливо в умовах, коли накладні (непрямі) витрати перевищують прямі.

 

ABC-costing — це сучасний метод обліку витрат та варіація класичного методу повного поглинання витрат (ППВ). На відміну від класичних методів, ABC-costing дозволяє контролювати витрати на стадії їх виникнення та приймати обґрунтовані рішення з управління асортиментом, ціноутворенням, випуску нових продуктів та інше. Також цей метод широко тестується в рамках іспиту СIMA P1 «Управління ефективністю операцій».

 

Структура витрат

CIMA дотримується певної структури витрат, від якої відштовхується при визначенні класичних і сучасних методів обліку витрат.

 

Загальні витрати — це всі витрати по компанії. Вони діляться на 2 великі групи:

Виробничі витрати — все, що пов'язано з виробництвом

Невиробничі — все, що не пов'язане з виробництвом (адміністративні та комерційні витрати). Вони відносяться до витрат періоду і списуються відразу.

 

Виробничі витрати також діляться на дві категорії:

• Прямі та змінні виробничі витрати

• Постійні накладні виробничі витрати

 

В результаті маємо три категорії витрат.

• Незалежно від обліку витрат, 1-ша категорія «змінні виробничі витрати» завжди потрапляє в собівартість, а 3-тя «невиробничі витрати» — не потрапляє, тому що є витратами періоду.

• У 2-ї категорії «постійні накладні виробничі витрати» йде вже якась інтерпретація. В одному методі вона потрапляє в собівартість продукції за тією чи іншою базою розподілів, а в іншому — не потрапляє.

Саме цим відрізняються методи обліку витрат.

 

Придбати повню версію статті