«Маски-шоу» — СТОП?

«Маски-шоу» — СТОП?ВИПУСК №1 (СІЧЕНЬ-ЛЮТИЙ, 2020)

Володимир Хоменко

 

Підприємства, що працюють в сфері ІТ, найближчим часом можуть отримати закон, який буде чітко визначати термінологію, що стосується інформаційних систем та стане своєрідним запобіжником від свавілля силовиків

 

На розгляді у Верховній Раді України перебуває Проєкт Закону про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України та Кримінального кодексу України (щодо вдосконалення порядку застосування окремих заходів забезпечення кримінального провадження). Цей законопроєкт має на меті зупинити так звані «маски-шоу» та захистити ІТ-бізнес від свавілля правоохоронних органів. Окремі підприємці цієї сфери діяльності на власному досвіді, а не з детективного кіно знають, що таке обшуки, вилучення обладнання, призупинка або повне припинення бізнес-процесів на підприємстві. Це прямі втрати, які позначаються і на результатах фінансової діяльності. Більшість епізодів таких втручань у роботу підприємств не доходила до суду, але підривала фінансову та моральну стабільність. Тому можна вважати, що це був своєрідний тиск напівкримінального характеру. Вибудовувались навіть схеми корупційного вилучення такої техніки. Не завжди вона поверталась у тому стані, в якому була до вилучення.

 

У чинному законодавстві у випадках проблем із законом передбачається копіювання інформації з електронних носіїв, але на розсуд служителів Феміди все одно можуть вилучатися комп’ютери, сервери та інше обладнання. Справа в тому, що ані в Кримінальному процесуальному кодексі, ані в Кримінальному кодексах немає чіткого роз’яснення терміну «електронні інформаційні системи або їх частини, мобільні термінали систем зв’язку». Вакуум у дефініціях породжує вільне або взагалі власне трактування цього поняття учасниками процесу, залежно від того, на якому боці конфлікту вони перебувають.

 

Законних запобіжників цьому зараз у законодавстві немає. Тому навіть наведення елементарного порядку в термінах і поняттях допоможе бізнесу аргументовано відстоювати свої права.

 

Придбати повню версію статті