Критерії ризиковості для реєстрації ПН

ВИПУСК №9 (ВЕРЕСЕНЬ, 2019)

 

Державна фіскальна служба України знову скоригувала критерії ризиковості для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі – ПН/РК). Цього разу з переліку «ризикових» платників виключено ПДВ-новачків зареєстрованих менше трьох місяців.

 

Механізм застосування критеріїв ризиковості, як і раніше, визначає Порядок призупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 117 (далі – Порядок № 117). З огляду на його вимоги окремі податкові накладні та розрахунки коригування до них взагалі не потрапляють під моніторинг. Такі ПН та РК (крім зменшуючих РК) безперешкодно реєструють в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) за умови, якщо вони відповідають одній з трьох відсікаючих ознак, наведених у п. 3 Порядку № 117. Навіть ризиковому платнику може випасти шанс пройти домоніторингову перевірку.

А позбавлені цього «імунітету» ПН та РК підлягають моніторингу на відповідність:

• критеріям ризиковості платника податку;

• критеріям ризиковості здійснення операцій;

• показникам позитивної податкової історії платника податку.

 

Зазначені критерії, а також показники позитивної податкової історії платника податку на додану вартість (далі – ПДВ) визначає Державна фіскальна служба України (далі – ДФСУ) й одразу після погодження з Мінфіном запускає їх в роботу (п. 10 Порядку № 117). Такий алгоритм дій влаштовує і ДФСУ, і Мінфін, оскільки дає змогу в будь-який момент змінити критерії ризиковості без проходження процедури державної реєстрації в Мін’юсті.

 

ДФСУ знову визначила критерії для блокування ПН/РК листами, а не нормативно-правовим актом:

• критерії ризиковості платника податку та критерії ризиковості здійснення операцій зареєстровані в ДФСУ 7 серпня 2019 р. за № 1962/99-99-29-01-01;

• показники, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, зареєстровані в ДФСУ 7 серпня 2019 р. за № 1963/99-99-29-01-01.

Ці критерії погоджені Мінфіном згідно з листом від 6 серпня 2019 р. № 26010-06-5/20111 та введені в дію 8 серпня 2019 р.

 

18 липня 2019 р. ДФСУ подала апеляційну скаргу до Шостого апеляційного суду міста Києва. Відповідно, до прийняття рішення судом апеляційної інстанції зазначені норми Порядку № 117 залишаються чинними. А це означає, що ДФСУ продовжуватиме блокувати реєстрацію ПН/РК на підставі самостійно прийнятих критеріїв ризиковості.

 

Отже, починаючи з 8 серпня 2019 р. подані платниками ПДВ на реєстрацію в ЄРПН ПН/РК ДФСУ моніторить за новими критеріями ризиковості.

 

Придбати повню версію статті