Класичні офшори йдуть у небуття

Класичні офшори йдуть у небуттяАндрій Фесенко

ВИПУСК №10 (ЖОВТЕНЬ, 2019)

 

Міжнародне співтовариство дедалі більше посилює боротьбу з відмиванням коштів через офшорні зони, внаслідок чого й Україна змушена «підтягуватися» до цього протистояння. На початку 2017 року Україна долучилася до плану з протидії розмиванню податкової бази (BEPS), хоча великого прогресу поки непомітно, проте це лише початок

 

На початку 2019 року під тиском OECD такі відомі офшорні юрисдикції, як Британські Віргінські острови, Сейшели, Беліз, Панама, Кайманові острови та інші почали активно посилювати своє корпоративне законодавство. Нові правила ускладнили життя бізнесу. Тепер компаніям, у яких є офшорні рахунки, доведеться вести там реальну діяльність, а не просто зберігати свої кошти.

 

Причин для такого рішення накопичилося безліч. За оцінками МВФ, в офшорах ховаються $7 трлн коштів приватних коштів, що сягає 8 % світового ВВП. Причому більша частина цих коштів — надходження від не завжди законної діяльності.

 

Офшорна передісторія

Різниця між офшором і країною із привабливою податковою політикою для бізнесу в тому, що в першому випадку не відбувається перенесення виробництва або частини бізнес-процесів, а просто «переганяються» кошти для того, щоб платити менше податків. І виходить, що країна, в якій знаходиться виробництво та/або офіс, не отримує податки, хоча вона несе відповідальність і за персонал компанії, за інфраструктуру для роботи бізнесу (у бюджету стає менше грошей для фінансування будівництва доріг, інженерних мереж, комунальних служб, медицини і т. і.).

 

«Країни ж, які розвиваються і намагаються створити сприятливі умови для інвестицій в свої економіки теж програють через офшори — навіщо переносити виробництво, якщо можна досягати економії через фінансові операції. За деякими оцінками, втрати країн від недоотриманих податків перевищили $200 млрд. Офшори несуть ще одну загрозу — через них проходять операції шахраїв і злочинців, які використовують фінансові схеми для того, щоб зробити походження грошей анонімним і легальним», — розповідає Гліб Сегида, керуючий партнер Pravovest Law Firm.

 

BEPS vs офшори

Багато країн об'єдналися для того, щоб зробити фінансові операції більш відкритими і мінімізувати переваги офшорів для бізнесу. План BEPS почали розробляти OECD ще у 2010 році на замовлення країн G-20, а запрацював він у 2013 році і став ще одним пунктом в ланцюжку попередніх ініціатив з протидії ухиленню від податків. Його імплементація залежить від десятків країн, які приєдналися до Декларації BEPS, тому це займає багато часу.

 

Придбати повню версію статті