Кінець мораторію: що підклав бізнесу рік свині

1 січня 2019 року закон про мораторій на проведення перевірок бізнесу втратив чинність. А це означає, що підприємцям варто чекати на візитерів. Тож хто, кого і з приводу чого перевірятиме у 2019 році?

ВИПУСК №2 (ЛЮТИЙ, 2019)

 

Контролери в гостях

Кінець мораторію: що підклав бізнесу рік свиніЗа даними Opendatabot, згідно з проектом річного плану перевірок на 2019 рік заплановано 143,4 тисячі перевірок, що вп’ятеро більше, ніж у 2018 році (27,2 тисячі перевірок). За словами керуючого партнера АТ «Вдовичен та партнери» Олега Вдовичена, на 2019 рік планується 30 227 комплексних перевірок стосовно 12 202 суб’єктів господарювання (це на понад 3000 перевірок більше, ніж у 2018 році). Окрім цього, у грудні 2018 року 39 контролюючих органів оприлюднили дані щодо планових перевірок на 2019 рік, до яких потрапили 121 233 суб’єкти господарювання.

Найчастіше перевірятимуть підприємців, що працюють у Київській, Харківській та Дніпропетровській областях.

 

Як уточнив адвокат ЮК Juscutum Дмитро Кулик, виходячи із затверджених планів перевірок на 2019 рік, активні перевірки проводитиме Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) — 43 100 перевірок, Державна служба України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів (Держпродспоживслужба) — 21 897 перевірок, Державна екологічна інспекція України — 10 207 перевірок. Не обійдеться і без Фіскальної служби (ДФС), а також Державної служби України з питань праці (Держпраці), хоча на них мораторій не поширювався і в 2018 році.

 

Олег Вдовичен зауважив, що до плану перевірок насамперед потрапив великий та середній бізнес різних сфер, діяльність якого, за висновками державних органів, відповідає запровадженим критеріям ризику. Зокрема це стосується виробничої сфери: добувної, енергетичної промисловості, сфери будівництва тощо.

Дмитро Кулик додав, що з огляду на кількість вже призначених планових перевірок, вони стосуватимуться абсолютно всіх сфер бізнесу.

 

«Однак, на нашу думку, спочатку перевірки ДСНС переважно будуть скеровані на будівельну сферу і виробництво, а перевірки Держпродспоживслужби — на виробників і реалізаторів харчової продукції», — зауважив юрист.

 

Перевірки чекають на 17 тисяч сільгоспвиробників, понад 11 тисяч підприємств роздрібної торгівлі та оптовиків, майже 5 тисяч будівельних компаній, а також транспортників, представників галузі харчової промисловості, керуючі компанії у сфері житлово-комунального господарства, компанії, що надають освітні послуги.

Окрім приватних підприємців, цього року перевірятимуть також державні освітні та медичні установи.

 

Як нагадав адвокат та податковий консультант Яків Гольдарб, незважаючи на мораторій на перевірки бізнесу, який було встановлено ст. 2 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (набув чинності 1 січня 2017 року) та продовжено до 31 грудня 2018 року, його дія не поширювалась на відносини, що виникають під час проведення заходів нагляду органами, перелік яких встановлюється Кабміном (ст. 6 цього закону). Тобто закон дозволяв здійснювати перевірки органам, визначеним урядом, і 18 грудня 2017 року КМУ прийняттям постанови № 1104 затвердив перелік органів контролю, на яких дія мораторію не поширювалась. До нього увійшли 25 органів контролю, серед яких НБУ, ДФС, ДАБІ, Держпраці, Держпродспоживслужба, ДСНС.

 

Придбати повну версію статті