Інтелектуальна власність: напередодні значних реформ

ВИПУСК №12 (ГРУДЕНЬ, 2019)

Інтелектуальна власність: напередодні значних реформАндрій Карпенко

 

Уже 2020 року Україна може вирішити значну частину проблем, які накопичилися у сфері захисту інтелектуальної власності. Задля цього в парламенті зареєстровано три необхідні законопроекти — № 2255, № 2258 та № 2259, покликані створити дієвий механізм для боротьби з «патентним тролінгом», а також підвищити рівень охорони прав інтелектуальної власності на винаходи та корисні моделі до європейського, імплементувати вимоги Угоди про асоціацію.

 

10–11 жовтня депутати від провладної фракції «Слуга народу» зареєстрували законопроекти про внесення змін до деяких законів щодо створення Нацоргану інтелектуальної власності (№ 2255), про посилення охорони і захисту прав на торговельні марки та промислові зразки і боротьби з патентним тролінгом (№ 2258) і про реформу патентного законодавства (№ 2259). Всі вони вже пройшли слухання в комітетах, зокрема, перших два — 13 листопада, а третій — 30 жовтня.

 

Метою прийняття законопроектів № 2258 та № 2259 є забезпечення виконання зобов’язань України у сфері європейської інтеграції в частині узгодження вимог чинного законодавства України щодо охорони прав на торговельні марки, промислові зразки, винаходи і корисні моделі із правом ЄС.

 

Необхідність у реформуванні українського законодавства у сфері інтелектуальної власності (ІВ) назріла давно і дуже позитивний момент, що активізація в цьому напрямку відбулася цієї осені. Вже прийняті закони про вдосконалення охорони географічних зазначень, роботи Митного реєстру об'єктів інтелектуальної власності, охорони прав на компонування напівпровідникових виробів.

 

«Українське законодавство і вся система охорони прав на об'єкти інтелектуальної власності вже не відповідають сучасним реаліям. Законодавство має ряд прогалин, ряд норм відрізняється від норм ЄС. У результаті вітчизняні компанії і приватні особи, які хочуть комерціалізувати свою інтелектуальну власність, не отримують належного захисту, вони не захищені від недобросовісних дій третіх осіб. Через це знижується інвестиційна привабливість України (іноземний бізнес побоюється реєстрації своїх об'єктів ІВ, так як не вірить в ефективність їх охорони), а частина українців реєструють свої об'єкти ІВ за кордоном, де вони впевнені в охороні (або ж українське законодавство просто не дає їм можливості охорони своїх об'єктів)», — зазначає Олена Полосьмак, керуючий партнер компанії Crane IP Law Firm.

 

Суть запропонованого

Законопроекти № 2258 та № 2259 спрямовані на те, щоб виправити кілька проблем з патентами в Україні. По-перше, вони мають зробити економічно невигідним заняття патентним тролінгом. По-друге, має змінитися підхід до видачі патентів — із формального, який загалом знецінив патентний захист, на більш осмислений.

 

Придбати повню версію статті