Гривня / долар: що курс прийдешній нам готує

Гривня / долар: що курс прийдешній нам готуєСергій Карпенко

ВИПУСК №9 (ВЕРЕСЕНЬ, 2019)

 

Відкат курсу гривні до рівня нижче 26 грн/дол. став досить несподіваним навіть для оптимістично налаштованих аналітиків. Усі прогнози на поточний рік зводилися до девальвації з різною динамікою. Втім, причини зміцнення курсу носять короткостроковий характер, не мають фундаментальних підстав, і восени він повернеться до рівня приблизно 27 грн/дол.

 

Курс гривні почав зміцнюватися з середини січня поточного року, були періоди зростання і знову зниження, але глобальний тренд був «вниз». Разом з тим, з лютого НБУ почав давно обіцяну валютну лібералізацію. Із 1 березня ліміт обов'язкового продажу валютної виручки експортерами на міжбанку був знижений з 50 % до 30 %, а в червні і зовсім скасований.

 

У Нацбанку немає цілей утримувати курс на певному рівні. Регулятор проводить політику плаваючого обмінного курсу і майже не втручається в динаміку ринкового курсу гривня/долар.

 

Позитивний вплив

На динаміку курсу завжди впливає комплекс факторів, які тягнуть його то вгору, то вниз. За словами Андрія Попова, партнера компанії Kreston GCG, до позитивних поточних факторів можна віднести:

• традиційне (повторюване з року в рік) зміцнення курсу гривні влітку, в період активізації агроекспорту, і ослаблення восени-взимку, в період зростання закупівель енергоносіїв;

• основний фактор — високий попит на гривневі ОВДП з боку нерезидентів через їх надзвичайно високу дохідність на тлі стабільного курсу.

 

«Нерезиденти під покупку ОВДП «завели» до початку липня в країну приблизно $2 млрд, які дуже добре допомагли задовольняти попит на валюту на міжбанківському ринку. У разі якщо нерезиденти продовжать вкладатися в ОВДП, цілком можливий сценарій збереження стійких позицій гривні по відношенню до долара на горизонті як мінімум найближчих чотирьох місяців», – пояснює Дмитро Чурін, глава аналітичного департаменту інвестиційної компанії Eavex Capital.

 

За словами Івана Нікітченко, директора Crane IP Law Firm, до позитивних довгострокових факторів належать:

• обсяг золотовалютних резервів України на досить непоганому рівні;

• інфляція другий рік нижче 10 %;

• ВВП зростає четвертий рік поспіль;

Придбати повню версію статті