Економіка-2020: хороші очікування на тлі ризиків світової рецесії

ВИПУСК №1 (СІЧЕНЬ-ЛЮТИЙ, 2020)

Андрій Карпенко

 

Економіка-2020: хороші очікування на тлі ризиків світової рецесіїМакроекономічна ситуація в Україні в 2020 року не обіцяє бути простою. Хоча прогнози зростання ВВП дають 3,5-4 %, але внутрішні дисбаланси (ревальвація гривні, погіршення торгового балансу та ін.) і зовнішні фактори (ризики рецесії світової економіки) не дозволяють прогнозувати у 2020 році безхмарне і неухильне економічне зростання.

 

На макроекономічну ситуацію в Україні в 2020 році впливатимуть безліч зовнішніх і внутрішніх факторів різної сили і інтенсивності. Втім, за 2019 рік загрозливих факторів як всередині, так і в світовій економіці накопичилося більш ніж достатньо.

 

Прогнози щодо розвитку української економіки на 2020 рік вельми сприятливі: 3,5–4 % зростання ВВП. Цьому може сприяти збереження високого попиту на продукцію сільського господарства і супутніх галузей, як і раніше великі обсяги грошових переказів українських трудових мігрантів, проведення приватизації і плановане відкриття ринку землі.

 

Інфляція вже увійшла в планований НБУ коридор (4 % +/- 1 %), тому є високі шанси, що вже до весни-2020 облікова ставка буде знижена до 8–9 %. Це дозволить бізнесу кредитуватися під 12–13 % річних в гривні. Це матиме позитивний вплив на бізнес і економіку.

 

За словами Віктора Шуліка, директора департаменту управління проектами рейтингового агентства IBI-Rating, макроекономічний вплив буде йти за кількома векторами.

 

1. Політичні рішення (в т.ч. ті, що вже прийняті), ймовірно, приведуть до переформатування операційного середовища, вартості та доступності ресурсів. В першу чергу це буде стосуватися умов роботи для малого та великого бізнесу з окремих галузей, стану ринку праці. Вартість газу і електроенергії багато в чому буде залежати від результатів переговорів між країнами і господарюючими суб'єктами. Також розмір субсидії і дотацій, в значній мірі впливають на внутрішній попит і характеристики ринку праці (тіньова зайнятість).

 

2. Накопичені дисбаланси на валютному і грошовому ринку поки серйозно обмежують можливості для економіки. Монетарна політика може надати підтримку виробничому сектору за рахунок перерозподілу грошей з державних цінних паперів і інших високоліквідних активів.

 

3. Зовнішні чинники будуть робити визначальний вплив на розвиток і конкурентоспроможність української економіки. У 2019 для вітчизняних позичальників було відкрито «вікно можливостей». Судячи з того, що ФРС США починає посилено «заливати» власну економіку грошима (що видно з її балансу і результатів аукціонів з викупу цінних паперів), кредити на зовнішніх ринках будуть доступними в 2020 році.

 

Придбати повню версію статті