Ефект пандемії: вплив стану світових ринків на економіку України

ВИПУСК №5 (ТРАВЕНЬ, 2020)

Степан Джус,

інвестиційний аналітик «Фрідом Фінанс Україна»

 

Ефект пандемії: вплив стану світових ринків на економіку УкраїниПередвісником кризи, що насувалася на світову економіку, стали випадки невідомого захворювання в Китаї. Тоді світ навіть не звертав на це уваги. Але згодом ситуація почала впливати не лише на здоров’я населення різних країн світу, а й на їхні економіки. Аналізуючи хроніку розвитку подій, спробуємо визначити вплив подій останніх місяців, пов’язаних з пандемією, на екомоміку нашої країни

 

Гострі питання

Що відбувається на ринках? Як реагує економіка України? Чи є між ними зв’язок?

Для відповіді на ці запитання потрібно проаналізувати кореляцію на європейських та американських ринках.

 

Наведемо кілька переломних моментів у кризу.

1. Перше повідомлення про «можливу» пандемію 24 лютого 2020 року («чорний коронавірусний понеділок») і обвал ринків (індекс S&P500) на -4,33 % графік 1).

2. Падіння ще на –11,16 % за 4 дні.

3. На початку березня прилетів другий «чорний лебідь», який відправив світові ринки у глибокий нокдаун (ще –9,5 % за тиждень, або –18,07 % за 11 днів від 21.02.2020 р.). Шостого березня найбільший нафтовий картель на чолі із Саудівською Аравією не зміг домовитися із Росією про зниження обсягів видобутку нафти на тлі скорочення попиту. Через різке падіння торги були припинені на 15 хвилин. Правило про призупинення торгів після падіння на 7 % застосували вперше з часів фінансової кризи 2008—2009 років. Нафтогазові та фінансові корпорації увійшли в число компаній, акції яких впали найбільше.

4. Європейські індекси відреагували провалом: падіння британського FTSE 100 доходило до 8,8 %, європейського Stoxx 600 — до 7 %. «Це були найгірші торги на біржі з часів глобальної фінансової кризи 2008 року», — зауважили у The Guardian. Німецький DAX втратив 8 %. Фондовий індекс Італії впав ще більше — на 12 %. Десятого березня ситуація нормалізувалася: Stoxx 600 додав 2,7 %, інші індекси теж поволі зростають. Інвестори масово тікають у захисні активи. Прибутковість усіх випусків американських державних облігацій вперше в історії впала нижче 1 %. Йєна зміцнилася до долара на 3 % (рис. 1).

5. Італія стала осередком інфекції у Європі. Далі вірус поширився всіма країнами цієї частини світу. Експерти і Всесвітня організація охорони здоров'я оголосили про загрозу пандемії коронавірусу COVID-19.

6. За місяць (з 24.02.2020 р. по 23.03.2020 р.) падіння на –34,33 % сигналізує не тільки про тимчасову кризу, а й про рецесію, яка може затягнутися до початку 2021 року. Проте це здебільшого залежить від часу виходу всіх економік із карантину. На тепер це вже роблять деякі європейські країни (Німеччина, Італія тощо).

7. Перший дефолт — 7 березня 2020 р. у Лівані. Рішення відкласти погашення євробондів на $ 1,2 млрд, термін якого настає 9 березня, оголосив прем'єр-міністр країни Хасан Діаб. Він наголосив, що це перший випадок в історії країни з часів здобуття незалежності у 1943 році. За його словами, Ліван — країна з одним з найвищих боргових навантажень — 170 % ВВП. За інформацію ЗМІ, економіка країни перебуває у важкій кризі з жовтня 2019 року. За цей час ліванський фунт обвалився на 40 %.

 

Придбати повню версію статті