До ефективного бізнесу — крізь Lean та Кaizen кейс Modern-EХРO

До ефективного бізнесу — крізь Lean та Кaizen кейс Modern-EХРТарас Гутовський,

провідний фахівець з ощадливого виробництва компанії Modern-Eхро,

ВИПУСК №7-8 (ЛИПЕНЬ-СЕРПЕНЬ, 2019)

 

Бізнес у всі часи шукав способи бути ефективним. Але ніколи досі він не стояв перед такими викликами світової глобалізації. Коли зміни надзвичайно стрімкі і вже видається замало йти в ногу з часом, адже тепер потрібно прогнозувати майбутнє і випереджувати події.

 

У 2008 році міжнародна компанія Моdern-Eхро, глобальний виробник і постачальник комплексних рішень для ритейлу, спрогнозувала, наприклад, інтенсивне зростання популярності сегменту e-commerce. Уже тоді керівники компанії розуміли, що потрібна зміна підходів до управління процесами та організації праці. Втім, обравши для цього інструменти філософії Lean, вирішили на початках упровадити лише перші три кроки її базової системи 5S. У результаті в усіх цехах навели взірцевий порядок, але побачили, що економічного прориву не відбулося. Проте він стався у 2014 році, коли компанія адаптувала і запустила всю систему бережливого виробництва, і особливим чином зосередилася на кайдзен — безперервному вдосконаленні.

 

Історія походження

Система Lean production (бережливого виробництва) і, відповідно, її дієвий інструмент 5S, з’явилася у післявоєнній Японії 50-х років ХХ століття. Тоді, в момент економічного занепаду, підприємства повинні були працювати з обмеженою кількістю ресурсу, що, своєю чергою, змушувало оптимізувати процеси та створювати ефективні робочі місця.

 

Система та її етапи

Система 5S допомагає правильно та ефективно організувати робоче місце. Вона складається з п’яти основних кроків/етапів.

 

Назви цих кроків в оригінальному відтворенні починаються з літери S:

Seiri

Seiton

Seiso

Seiketsu

Shitsuke

 

Як працювати з матеріалами, використовуючи систему 5S? Найперше, потрібно розділити їх на три частини:

• потрібні — зберігати на робочому місці та розташовувати за частотою використання;

• можливо потрібні — перемістити в зону «Карантин» для того, щоб визначити, наскільки вони необхідні. Для цього використовують метод під назвою «Кампанія червоних ярликів»;

• не потрібні — утилізувати, знищити.

 

Важливо! Сортування реалізовує ключовий принцип системи JIT: «Тільки те, що потрібно. У потрібній кількості. Тільки в потрібний для використання час».

 

Раціональне розміщення, впорядкування (Seiton)

Раціональне розміщення — це підхід, за допомогою якого кожен працівник може легко знайти необхідний предмет та, завдяки тіньовим візуалізаціям (маркуванню), повернути його на місце.

 

Придбати повню версію статті