Чи правда, що смартфон можна використовувати замість касового апарата (РРО)?

Микола Квятківський,

директор компанії «Гера-Сервіс»

ВИПУСК №7-8 (ЛИПЕНЬ-СЕРПЕНЬ, 2019)

 

Останнім часом активно поширюється інформація про те, що бізнес отримав можливість використовувати смартфон або планшет у системах обліку як POS-системи. Чи так це насправді?

 

У червні 2018 році Державна фіскальна служба України та Міністерство Фінансів України ініціювали «Експериментальний проект по впровадженню інноваційних технологічних рішень для реєстрації розрахункових операцій...». Метою проекту стала розробка альтернативних методів фіскалізації і передачі звітних даних у сфері торгівлі (в тому числі інтернет-торгівлі), громадського харчування, купівлі-продажу іноземної валюти, торгівлі через автомати з продажу товарів і послуг, надання послуг з приймання готівки для подальшого переказу, з перевезення пасажирів тощо.

 

Виробники і розробники фіскальних рішень отримали кілька місяців, щоб запропонувати свої розробки для вивчення ДФС. Пілотні розробки включаються до Держреєстру РРО, для того, щоб тестування їх на реальних підприємствах мало законодавчу підставу.

 

ДФС своїм наказом від 26 березня 2019 року № 247 прийняла оновлений Державний реєстр РРО, куди включені 8 моделей програмно-технічних комплексів, призначених для реєстрації розрахункових операцій, що беруть участь в експериментальному проекті, із застосуванням персональних комп'ютерів, планшетів і смартфонів.

 

Як випливає з реєстру, до переліку увійшли:

• комплекс обробки фіскальної інформації «ІКС ПРРО»;

• реєстратор розрахункових операцій, спеціалізований СРРО;

• програмний комплекс «Вебкаса» (Webkassa);

• фіскальний сервер iNNOVATE!;

• фіскальний сервер «Смарт КАСА», Easy S1;

• фіскальний сервер «Укртрімекс РРО»;

• розроблена ДФС система «E-Receipt (е-Чек) електронний чек».

 

Новітні моделі включено до Держреєстру РРО, пропонованих до експлуатації в тестовому режимі всім суб'єктам господарювання, які проявили зацікавленість щодо участі в експериментальному проекті.

 

На жаль, жоден із претендентів новітніх моделей не надав доказів надійності захисту податкової інформації від спотворення у фіскальних системах на основі гаджетів з відкритими операційними системами. Навпаки, всі вони мають розподілену клієнт-серверну архітектуру, яка дає змогу змінювати фіскальні дані за допомогою спеціального програмного забезпечення і на боці клієнта ще до шифрування цифрового підпису, і за певних умов на боці сервера.

 

За цих умов великою спокусою для користувача чи власника фіскального сервера стає втручання в роботу системи з допомогою спеціального прихованого програмного забезпечення Zappers і Phantomware для коригування фіскальних даних та зменшення податкових зобов’язань. Виявити такі приховані програмні засоби майже неможливо. І практика показує, що такі випадки в розвинених країнах трапляються дедалі частіше.

 

Триватиме експериментальний проект до 31 грудня 2019 року. За його результатами ДФС прийматиме рішення про новітні інноваційні розробки, які підлягають зняттю з реєстрації і виключені з Реєстру РРО, і відповідно, будуть рекомендовані до промислової експлуатації.

 

Придбати повню версію статті