Чи можуть за порушення валютного контролю заборонити займатися ЗЕД

ВИПУСК №4 (КВIТЕНЬ, 2017)

Експортерам й імпортерам добре відомо, що за порушення валютного контролю загрожує пеня. Одначе це не єдина санкція, що може майоріти на горизонті, за такий огріх. Погляньмо, що ще нависає дамокловим мечем над суб’єктом ЗЕД за прострочення валютного контролю

 

Галина Морозовська,

експерт з оподаткування й обліку

Валютний контроль за розрахунками

Розрахунки за експортом-імпортом мають бути проведені впродовж 120 днів (постанова Правління НБУ від 13.12.2016 р. № 410, яка діє з 16.12.2016 р. по 16.06.2017 р., ст. 1, ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 23.09.1994 р. № 185/94-ВР, далі — Закон № 185).

 

Тобто якщо нерезиденту була перерахована передоплата, то отримати товари, послуги слід не пізніше 120 днів від дати оплати. Імпортну операцію знімають із контролю з моменту оформлення митної декларації, акта, рахунка (інвойсу) або іншого документа, який згідно з умовами договору засвідчує виконання нерезидентом робіт, надання послуг, передавання прав інтелектуальної власності та інших немайнових прав, призначених для продажу (оплатного передання) (п. 3.3 Інструкції про порядок контролю за експортними, імпортними операціями, затвердженої постановою Правління НБУ від 24.03.1999 р. № 136, далі — Інструкція № 136).

 

А в разі відвантаження товарів, надання послуг оплата від нерезидента має надійти не пізніше 120 днів від дати відвантаження, надання послуг. Експортна операція знімається з контролю після зарахування виручки на поточний рахунок (п. 2.3 Інструкції № 136).

 

Пеня за порушення валютного контролю

За порушення строку валютного контролю передбачена пеня за кожен день прострочення в розмірі 0,3% суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару, послуги) в іноземній валюті, перерахованої в гривні за курсом НБУ на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) (ст. 4 Закону № 185).

 

Звільнення від пені за прострочення валютного контролю передбачено для суб’єктів господарювання, що провадять діяльність на території проведення антитерористичної операції на період її проведення.

 

ЧИТАТИ ДАЛI...