Чого очікує бізнес від 2020 року?

ВИПУСК №3 (БЕРЕЗЕНЬ, 2020)

Чого очікує бізнес від 2020 року?Анна Дерев’янко,

виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації

 

2020 рік обіцяє бути насиченим бізнес-новинами та подіями. Тож Європейська Бізнес Асоціація виділила 10 пріоритетів, які допоможуть бізнесу та країні розвиватись, щоб досягнути амбітної мети економічного зростання в 5–7 %.

 

Більшість пріоритетів бізнесу переплітаються з головними питаннями, які обговорювалися на форумі в Давосі – економіка, технології, промисловість і екологія. Водночас, лише спільно з базовими речами – справедливою судовою системою, дієвими правоохоронними органами та наявністю рівних правил гри вони допоможуть забезпечити реальні зміни в країні. Тож дуже сподіваємось, що цього року влада візьме до уваги пропозиції спільноти і ми зможемо цілковито використовувати потенціал, який має Україна, щоб 2020 став дійсно роком розвитку та залучення інвестицій.

 

Перший пріоритет стосується протидії тіньовій економіці, рівень якої, залежно від сектору, коливається від 25 % до 60 %, що створює нерівні правила гри на ринку та заважає прозорому бізнесу рухатись вперед. Йдеться про боротьбу з контрабандою та фальсифікатом, захист прав інтелектуальної власності тощо.

 

Другий – зниження податкового навантаження на фонд оплати праці та тиску на легальний бізнес. Так, досвід минулого року продемонстрував, що часом під гаслами модернізації податкової системи можуть пропонувати не зовсім раціональні податкові новації та вибіркове додаткове оподаткування саме на сумлінних платників.

 

Третій – впровадження принципів circular economy. В цьому контексті йдеться про стимулювання скорочення утворення та утилізації забруднюючих речовин підприємствами промисловості в рамках виконання міжнародних зобов’язань України та європейський підхід у питанні сортування відходів (запровадження розширеної відповідальності виробника), адже зараз понад 93 % відходів вивозиться на сміттєзвалища і лише 4,18 % відсортовується.

 

Четвертий – продовження гармонізації законодавства України з нормами ЄС, щоб українська продукція відповідала європейським вимогам, а бізнес не мав труднощів із постачання продукції з та до ЄС. Так, у цьому аспекті потребують вдосконалення, наприклад, напрямки тваринництва (прийняття проєкту закону про ветеринарну медицину, впровадження європейських стандартів контролю безпечності продукції, наприклад, на наявність небезпечного для людини захворювання сальмонельозу у птиці), фармацевтична сфера, адаптація вимог маркування, наприклад, косметики тощо.

 

П’ятий – прийняття сучасного трудового законодавства. Про ці зміни бізнес говорить вже кілька років. Тож врешті варто зробити крок назустріч європейським умовам трудового законодавства, відкрити ринок праці України для якісних міжнародних спеціалістів, змінити ще радянський Кодекс законів про працю в Україні, який сьогодні діє, сучасним документом.

 

Шостий – охорони здоров’я. Передусім, це забезпечення продовження медичної реформи, наявність прозорих критеріїв для подальшого розширення програми «Доступні ліки» та контроль якості ліків (аби виключити будь-які дублювання, зокрема, для імпорту ліків), подальше ефективне застосування Національного переліку основних лікарських засобів і розвитку оцінки медичних технологій. Крім того, окрему увагу все ж варто приділяти розвитку галузі клінічних досліджень і збільшенню кількості проєктів, щоб розширити доступ важкохворих пацієнтів до інноваційного та безоплатного лікування тощо.

 

Сьомий – сприяння розвитку міжнародної торгівлі. Йдеться про вирішення питання нестачі автодозволів на міжнародні вантажні перевезення, що наразі створює суттєві перешкоди вільній торгівлі, стоїть на заваді належному виконанню договірних зобов’язань українських підприємств перед європейськими клієнтами та загалом негативно впливає на бізнес-клімат в Україні. Крім того — запровадження промислового безвізу (підписання Угоди АСАА).

 

Придбати повню версію статті