Борги ліквідованого банкрута: що варто знати?

А чи знали ви, що несплачені борги ліквідованого банкрута покладаються на власника й голову ліквідаційної комісії!? Що робити, коли майно боржника відчужено ними до відкриття справи про банкрутство. Аспекти солідарної відповідальності власника й колишнього директора банкрута — у статті

ВИПУСК №12 (ГРУДЕНЬ, 2017)

 

Олександр Писаренко,

адвокат, магістр бізнес-адміністрування, власник Юридичного бюро Писаренка

Поширеним способом ухилення від сплати боргів юридичної особи є «технічне» банкрутство боржника, який перебуває в процесі ліквідації за рішенням власників.

 

Останні діють за «схемою»:

Борги ліквідованого банкрута: що варто знати?1) створення контрольованого підставного кредитора;

2) штучне утворення дебіторської заборгованості боржника на користь такого кредитора в сумі, яка перевищує вимоги реальних кредиторів;

3) продаж усього майна боржника ліквідаційною комісією;

4) сплата отриманих сум повністю чи частково на виплату боргу «фіктивному» кредитору;

5) несплата зовсім чи мізерна сплата вимог реальних кредиторів, лишаючи ці вимоги неоплаченими;

6) звернення до суду із заявою про банкрутство через неможливість повної сплати кредиторських вимог;

7) визнання боржника банкрутом і ліквідація судом із несплатою вимог реальних кредиторів через відсутність джерела їх погашення.

 

Результатом схеми є продаж майна, достатнього для погашення вимог реальних кредиторів, їх фактична несплата, надходження майна боржника у власність підконтрольного покупця або виплата сум від його продажу підконтрольному «кредитору». А також штучно створена для пред’явлення в суді юридична неможливість виплати боргів кредиторам.

 

Указані дії проводяться або без участі реальних кредиторів або з їх участю в процедурі банкрутства, але за відсутності вирішального пакета голосів у комітеті кредиторів. Через це достатнього впливу на дії власника чи директора боржника щодо погашення своїх вимог кредитори не мають. Як адвокат можу констатувати, що кредитори помилково «опускають руки», не отримавши задоволення вимог у судовому процесі банкрутства.

Вважати борг втраченим після отримання ухвали про ліквідацію банкрута — інколи передчасно. Закон уже давно містить норми про солідарну відповідальність за незадоволення вимог кредиторів у банкрутстві, які варто використовувати для захисту своїх інтересів.

 

З огляду на характер наслідків і чисельність учасників процеси банкрутства відрізняються багаторічною тривалістю. Тому варто звертати увагу на особливості майнової відповідальності з урахуванням моменту винесення постанови про визнання боржника банкрутом.

 

Якщо судова постанова про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури винесена до 19.01.2013 р., то солідарна відповідальність власника й директора за незадоволення вимог кредиторів у банкрутстві регулюється ст. 51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» у редакції, яка діяла до 19.01.2013 р.

 

Далі читайте у повній версії статті