Блокування податкових накладних. Критерії вже діють!

Кабмін визначив новий механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. На що потрібно звернути увагу платникам і що із цього вийшло, з’ясовуймо далі

ВИПУСК №4 (КВІТЕНЬ, 2018)

 

Блокування податкових накладних. Критерії вже діють!У зв’язку з набранням чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» від 07.12.2017 р. № 2245-VIII процедуру блокування податкових накладних (ПН) і розрахунків коригування до них (РК) було тимчасово призупинено. Таке призупинення діяло до набрання чинності новим порядком зупинення реєстрації в ЄРПН.

 

І ось нарешті, постановою КМУ від 21.02.2018 р. № 117 (далі — Постанова № 117) затверджено одразу три порядки:

— Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — Порядок);

— Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації;

— Порядок розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.

Зазначені Порядки чинні з 23 березня 2018 року.

 

Не моніторять

Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Не підлягають автоматизованому моніторингу, а отже, не можуть бути заблокованими ті ПН/РК, що відповідають певним ознакам.

 

Перша ознака. ПН/РК, яка/який не надається отримувачу (покупцю). Якщо в ПН/РК зазначається один із 15 типів причин, то ПН/РК лишається в особи, яка її/його склала. Так само було й минулого року. Як і минулоріч, не підлягають автоматизованому моніторингу та блокуванню ПН/РК, складені за операціями, звільненими від обкладення ПДВ.

 

З першою ознакою все зрозуміло. Оскільки за такими ПН/РК покупці відсутні, а якщо вони і є, то не відображають/не коригують суми податкового кредиту, жодного сенсу в блокуванні цих ПН/РК немає.

 

Друга ознака. У випадках, коли обсяг постачання, зазначений платником податку в ПН/РК, зареєстрованих у ЄРПН у поточному місяці, з урахуванням поданої/поданого на реєстрацію ПН/РК, становить менш як 500 тис. грн, то така/такий ПН/РК має бути зареєстровано в ЄРПН без проведення автоматизованого моніторингу відповідності ПН/РК критеріям оцінки ступеня ризиків. Але за умови, якщо керівник — посадова особа такого платника податку не обіймає аналогічну посаду більш ніж у трьох (включно) платників ПДВ. Ця ознака також діяла у 2017 році. Звісно, що передусім це стосується суб’єктів малого бізнесу. Хоча на практиці часто-густо траплялися ситуації, коли реєстрацію ПН/РК у ЄРПН призупиняли і для них.

 

Третя ознака. ПН/РК, складені платниками ПДВ, у яких податкове навантаження (показник D) за попередні 12 календарних місяців становить понад 3% (минулого року було 5%), і сума податку в ПН/РК поточного місяця (з урахуванням ПН/РК, поданої/поданого для реєстрації) не перевищує в 1,4 раза (минулого року було в 1,3 раза) максимальної суми податкових зобов’язань в одному з 12 попередніх календарних місяців. Показник податкового навантаження першого числа кожного місяця автоматично перераховуватиметься, а інформація про нього буде доступною до 10 числа в електронному кабінеті. Чи зможе бухгалтер дізнатися про величину D у будь-який інший спосіб, поки що невідомо.

 

Читати далі