Бізнес на теренах Польщі: у сусіда краще?

ВИПУСК №11 (ЛИСТОПАД, 2017)

Понад п’ять мільйонів наших співвітчизників протягом останніх декількох років виїхали на роботу до Польщі, причому не лише працювати на робочих спеціальностях. Так, є чимало сміливців, які розпочинають власну справу за кордоном, тож грати доводиться «за чужими правилами». На що очікувати в такому випадку та в чому полягає відмінність між українськими нормами ведення бізнесу й інакшими та невідомими — польськими, мовитиметься далі в статті

 

Бізнес на теренах Польщі: у сусіда краще?Варто розпочати з того, що насправді процес, який відбувається зараз між Україною та Польщею у вигляді масової «трудової» міграції населення, є цілком природнім і зрозумілим. Причиною тому є навіть не критична ситуація на ринку праці в Україні, її вкрай нестабільні економіка та ситуація загалом, а передусім потреба Польщі в такому ресурсі. Як відомо, попит народжує пропозицію, тому чимало українців знайшли «своє місце» на території сусідньої країни, і до того ж є там затребуваними гостями.

 

Якщо йдеться про ділову активність наших співвітчизників у Польщі, тут так само знаходять себе ті, хто цього хоче. Але, звісно, доводиться дотримуватися місцевих норм ведення бізнесу, про що, власне, і розповімо наразі.

 

Податки в Польщі

Плануючи будь-яку діяльність (неважливо, за кордоном, чи на батьківщині), необхідно чітко усвідомлювати, у що виллються її результати в податковому сенсі. Тому розпочнімо саме з укладу податкової системи Польщі.

 

Як й у всіх розвинених країнах, податкове законодавство в Польщі є доволі стабільним і не надто ускладненим, щоправда, не без нюансів. Існує 12 видів податків (з них 9 — прямих і 3 — непрямих), а також обов’язкові страхові збори. Податкове регулювання здійснюється на підставі законодавчих та нормативних актів. Розгляньмо детальніше деякі основні види податків.

 

Податок на прибуток підприємств (CIT)

Як і в Україні, податок на прибуток підприємств (далі — податок на прибуток) є одним з основних податків. Ставка оподаткування для суб’єктів господарювання, що провадять діяльність на загальних підставах, — 19%.

Проте є винятки, скажімо:

• зменшена до 15% ставка для новостворених фірм, де оборот не перевищує 50 тис. євро на рік і кількість працівників не більш ніж 10 осіб;

• підвищена до 20% ставка, що застосовується в разі оподаткування таких видів прибутку, як ноу-хау, авторське право, відсотки тощо;

• створено податково-привабливі умови на окремі види діяльності з метою залучення інвестицій та розвитку економіки країни, особливо окремих її регіонів.

 

Базою для оподаткування є прибуток, отриманий як результат ведення господарської діяльності.

Звітним періодом, згідно з національними стандартами, є календарний рік. Протягом року щомісяця підприємство самостійно розраховує прогнозну суму прибутку та сплачує авансові платежі з податку на прибуток. Ситуація з надміру сплаченими платником податку коштами в такому разі вирішується просто. Протягом наступного звітного періоду, після подання річної декларації, така сума повертається податковим органом платникові податку на банківський рахунок — без жодних запитів та прохань із боку останнього.

 

Далі читайте у повній версії статті →