Бенефіціарний власник для податкових цілей

Вікторія Фоменко,

партнер юридичної фірми INTEGRITES

Вікторія Швидченко,

юрист юридичної фірми INTEGRITES

ВИПУСК №7-8 (ЛИПЕНЬ-СЕРПЕНЬ, 2019)

 

Про бенефціарного власника ми чуємо останнім часом звідусіль — про нього говорить податкова, його намагаються встановити банкіри та бенефіціарного власника необхідно вказувати в ЄДРПОУ. Чи тотожні ці поняття в рамках податкового, корпоративного та банківського аспекту? Які податкові наслідкі недоведення факту отримання доходу саме «бенефіціарним власником»? Ці та інші питання є предметом дослідження в наведеній статті

 

Термін «бенефіціарний власник», якщо такий застосовується з метою оподаткування податком на репатріацію, має відрізнятися від значення, що надається тому самому терміну в контексті визначення фізичної особи, яка фактично має контроль над юридичною особою та її активами (кінцевий бенефіціарний власник). В розумінні Модельної Конвенції щодо податків на доходи та капітал (далі — Модельна Конвенція), як фізична так і юридична особа можуть бути бенефіціарним власником доходу, оскільки власне термін в Конвенції був створений для визначення реального адресата виплати та власника доходу, а не фізичної особи, що контролює юридичну особу або транзакцію.

 

Податковий кодекс України (далі — ПКУ) в статті 103 визначає порядок застосування міжнародного договору України про уникнення подвійного оподаткування стосовно повного або часткового звільнення від оподаткування доходів нерезидентів із джерелом їх походження з України.

Зокрема, застосування зниженої ставки податку за Конвенцією можливе, якщо:

1. Нерезидент є бенефіціарним (фактичним) власником доходу;

2. Нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України.

 

ПКУ демонструє формальне розуміння бенефіціарного власника для цілей застосування Конвенції.

Зокрема, відповідно до статті 103.3 ПКУ, бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу для цілей застосування пониженої ставки податку згідно з правилами Конвенції, вважається особа, що має право на отримання таких доходів.

 

Бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу не може бути юридична або фізична особа, навіть якщо така особа має право на отримання доходу, але є агентом, номінальним утримувачем (номінальним власником) або є тільки посередником щодо такого доходу.

 

Придбати повню версію статті