Багатий платить більше: ідея без майбутнього?

Анастасія Красоха

ВИПУСК №5 (ТРАВЕНЬ, 2019)

 

19 лютого на розгляд до Верховної Ради потрапив законопроект № 10066,  що пропонує запровадити в Україні диференційовані податкові ставки ПДФО. Ініціатива, на перший погляд, видається непоганою, та чи потрібна вона Україні та українцям?

 

Нова система

Автори проекту закону про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо запровадження прогресивної шкали оподаткування при сплаті податку на доходи фізичних осіб), пояснюючи це необхідністю відновлення соціальної справедливості, пропонують запровадити в Україні прогресивну шкалу оподаткування доходів фізичних осіб за принципом: «багатий платить більше».

 

Відповідно до законопроекту максимальна ставка податку становитиме 48 %. Такі ставки мають сплачувати ті, чий дохід складає понад 500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб. Мінімальна ж або базова ставка становитиме 5 %. Її пропонують зобов’язати сплачувати тих, хто одержав дохід розміром до трьох прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

 

Депутати запропонували встановити ставку ПДФО в розмірі 0 % для осіб, розмір заробітної плати яких не перевищує одного прожиткового мінімуму для працездатних осіб. У такий спосіб, на думку парламентарів, вдасться дещо зменшити податковий тягар для малозабезпеченого населення.

 

Крім того, документ пропонує ввести прогресивне оподаткування ПДФО і для доходів у вигляді дивідендів та уніфікувати ставки оподаткування для дивідендів, інвестиційних доходів та всіх інших доходів фізосіб.

 

«Зазначені зміни покликані уніфікувати сплату податку на доходи фізичних осіб відповідно до загальних правил і не робити штучних привілеїв для окремих категорій фізичних осіб. Запровадження прогресивної та уніфікованої шкали податку на доходи фізичних осіб при сплаті доходів, одержаних з дивідендів, дозволить значно збільшити надходження до Державного бюджету України від податку на доходи фізичних осіб, адже щорічно олігархами, які є основними акціонерами та отримувачами дивідендів зі своїх акціонерних компаній виводяться з України десятки мільярдів гривень. При цьому сплачують до Державного бюджету лише мізерні 5 %, натомість як абсолютна більшість населення України за нині чинним законодавством змушена сплачувати 18 %. Це стане одним із елементів соціальної справедливості в податковій системі України, збалансованість та адекватність якої є наріжним каменем для поступу України до рівня життя заможних західних країн», — йдеться у пояснювальній записці до закону.

 

Згідно з текстом законопроекту ставка оподаткування залежатиме насамперед не від походження доходів, а від їх розміру.

Пропонується встановити такі ставки ПДФО:

Розмір доходу (прожиткових мінімумів  для працездатних осіб)

Ставка ПДФО

до 3

5%

3-10

15%

10-20

18%

20-50

22%

50-100

27%

100-300

33%

300-500

40%

Понад 500

48%

 

Парламентарі планують, що закон запрацює вже за рік (набере чинності 1 січня 2020 року). Ініціатива, на перший погляд, цікава та позитивна, та чи все так просто?

 

Придбати повню версію статті